Radio Białystok | Koronawirus | Jesteś po przechorowaniu COVID-19 i oddasz osocze? Będą ulgi
Osocze ozdrowieńca to na tym etapie walki z pandemią lek ratujący życie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w PIT, przysługują im dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.
Ulgi dla osób oddających osocze po przechorowaniu COVID-19
Premier podkreślił, że obecnie nie mamy jeszcze odpowiedniego leku na COVID-19, ale - dodał - "wiemy, że osocze ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie potrafi podnieść szanse na wyzdrowienie osób chorych". Morawiecki zaznaczył, że oddanie osocza trwa około pół godziny. "Te 30 minut może oznaczać życie dla kogoś innego" - podkreślił.
Jak zaznaczył, osocze ozdrowieńców jest "lekiem, który na tym etapie walki z pandemią jest bardzo ważny; jest substancją ratującą życie". Według premiera oddanie osocza, to o nie tylko szlachetny czyn, ale "też akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia innym osobom". Morawiecki dodał, że osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może zostać podane trzem osobom chorym na COVID-19.
Poinformował, że osoby oddające osocze mogą skorzystać z ulg w podatku PIT tzw. ulgi z tytułu darowizny. Osobom tym przysługują też dwa dni wolne od pracy, ulgi na przejazd koleją i transportem miejskim oraz pakiet konsultacji medycznych.
Wzrasta liczba ozdrowieńców
Wzrasta liczba ozdrowieńców, w ostatnim czasie to 15 tys. osób - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że najważniejszym wskaźnikiem stabilności systemu zdrowia jest obecnie liczba zajętych łóżek i respiratorów przez pacjentów zakażonych koronawirusem.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Spadek dziennej liczby zachorowań to dobry znak. To znaczy, że nasze działania przynoszą realne skutki. Ale jeszcze ważniejszy jest inny wskaźnik - liczba zajętych łóżek i respiratorów. Za tym stoi też liczba ozdrowieńców. pic.twitter.com/m3n28szRQK
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) November 25, 2020
"Z jednej strony cały czas w ostatnich tygodniach przyrasta liczba dostępnych łóżek, ale na szczęście też coraz mniej pacjentów potrzebuje łóżek i łózek respiratorowych" - zaznaczył.
Zwrócił uwagę, że wzrasta również liczba ozdrowieńców. "W ostatnim czasie to 15 tys. osób" - wskazał. "Jednak mimo to, to nadal nie możemy uznać poziomu zakażeń za sygnał trwałej stabilizacji, trwałej stabilności" - zaznaczył szef rządu.