Radio Białystok | Wiadomości | Apel podlaskich działaczy KO o przyjęcie przez rząd nowego budżetu unijnego
Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej i związani z nią samorządowcy mówili w poniedziałek (23.11) w całym kraju, że ewentualne weto do unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy oznacza wielomiliardowe straty.
Bez tych środków - jak wskazywali w Białymstoku posłowie: Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski - niemożliwa będzie m.in. kontynuacja inwestycji i dalszy rozwój Polski.
Tydzień temu (16.11) Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.
My nie mówimy o wychodzeniu Polski z Unii Europejskiej, a o tym, że nasz kraj powinien być traktowany tak, jak inne kraje Wspólnoty - mówi szef podlaskiego PiS-u, wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.
Dziś też białostoccy radni - głosami KO przyjęli stanowisko, w którym zaapelowali do rządu o przyjęcie projektu unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy. Napisali w nim m.in., że brak odpowiedniego finansowania samorządów "na przestrzeni ostatnich dekad", rekompensowały unijne pieniądze, a dostęp do nich pozwolił im zadbać o nowe inwestycje.
Do Jana Klemensa Branickiego, o którym radni zdecydowali miesiąc temu, w poniedziałek (23.11) dołączyli Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego i Maxa Webera.
Rząd ogłosił 100 dni solidarności, przedstawiając plan zwalczania COVID-19. Innymi szeroko dyskutowanymi tematami są weto do unijnego budżetu i to, czy PiS utrzyma większość w Sejmie.