Radio Białystok | Wiadomości | W czasie pandemii potrzebna pomoc studentów UMB
autor: Marcelina Markowska
Mają poczucie obowiązku, ale nie wiedzą jak połączyć pracę z nauką.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tak studenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku komentują apel wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, by podjąć pracę w szpitalach dla osób chorych na COVID-19.
Informację o apelu dostali też na swoje skrzynki mailowe od rektora uczelni profesora Adama Krętowskiego, choć jak mówią - znaków zapytania jest bardzo dużo.
"Na razie nie jestem pewna. Chciałabym wiedzieć, jakie byłby warunki takiej pracy, czy mogłabym to pogodzić ze studiami" - mówi Marianna, studentka pielęgniarstwa.
Nie bardzo to sobie wyobrażam. Jako jeden z nielicznych uniwersytetów mamy zajęcia praktyczne w szpitalu. Musimy wtedy wypełniać ankiety, że nie widzieliśmy się z osobami chorującymi na COVID, a pracując np. w szpitalu tymczasowym jesteśmy w jego ognisku - mówi Katarzyna, studentka kierunku lekarskiego.
Prorektor do spraw kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Adrian Chabowski podkreśla, że nie będzie dodatkowych zwolnień dla studentów zainteresowanych pracą w tzw. szpitalach covidowych.
Studenci mają obowiązek zrealizowania swojego programu nauczania, tutaj nie ma zwolnień. Muszą uczestniczyć w wykładach, seminariach i dopiero w wolnym czasie mogą podjąć taką pracę w szpitalu polowym - mówi Adrian Chabowski.
Budowa szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ma potrwać do końca listopada. Drugi szpital, w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Żurawiej, ma być ukończony do 10 grudnia.
Zainteresowanie ze strony pracowników niemedycznych jest duże. Gorzej jest ze zgłoszeniami ze strony pielęgniarek czy ratowników medycznych. Władze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku szukają prawie 270 osób do pracy w powstających dwóch tymczasowych placówkach.
Szpitale tymczasowe dla pacjentów z COVID-19, powstające pod auspicjami wojewodów i spółek Skarbu Państwa, szukają pracowników, przede wszystkim personelu medycznego. Większość lecznic ma być gotowa do końca listopada, ale przedłuża się budowa niektórych z nich.
Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 studentom kierunków medycznych, którzy będą mieć kontakt z pacjentami w ramach zajęć praktycznych na uczelniach.