Radio Białystok | Wiadomości | Nasiona klonu z Hajnówki pojadą do Niemiec
autor: Marcelina Markowska
Ma to związek z badaniami tamtejszego Instytutu Genetyki Leśnej w Thünen.
Zebrane nasiona mają służyć do założenia tzw. sieci testowych - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.
- Niemcy prowadzą specjalne badania, które zaczynają się od założenia sieci testowych. Tam będą posadzone te nasiona klonu zwyczajnego. Na powierzchniach, które odnoszą się do konkretnej lokalizacji w Europie, będą prowadzone obserwacje klonów wzrastających tam - mówi Jarosław Krawczyk.
Jarosław Krawczyk podkreśla, że dzięki badaniom będzie można określić m.in. jak poszczególne gatunki roślin przystosują się do zmian klimatycznych.
- W dobie współczesnej suszy klimatycznej, środowisko musi reagować na te wszystkie niekorzystne zmiany. Badania prowadzone przez niemieckich naukowców będą służyły temu, żeby znaleźć jakieś środki zaradcze - dodaje Krawczyk.
Z wyników badań prowadzonych przez niemiecki Instytutu Genetyki Leśnej, będą mogli korzystać leśnicy z Unii Europejskiej.
Czy jazda rowerem w Twojej miejscowości jest przyjemna? Czy urzędnicy i uczestnicy ruchu drogowego dbają o jeżdżących jednośladami? Między innymi na takie pytania mogą odpowiedzieć mieszkańcy Białegostoku, Choroszczy i Łap. Ich samorządy biorą udział w Europejskim Badaniu Klimatu Rowerowego.
Puszcza Białowieska ma być produktem a nie surowcem. Jest to jedno z założeń hajnowskich urzędników, którzy pracują nad projektem rozwoju miasta.
Protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Karpackiej i domagają się większej ochrony lasów naturalnych Bieszczad. Społecznicy oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych we wtorek (29.09) przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w ramach protestu złożyli petycję w sprawie wstrzymania wycinki.