Radio Białystok | Wiadomości | Działa infolinia Grupy Ratowniczej Nadzieja - można poprosić o zrobienie zakupów czy porozmawiać z psychologiem
Można poprosić o pomoc w poszukiwaniu zaginionej osoby, zrobienie zakupów, ale także porozmawiać z psychologiem. Tak działa infolinia Nadziei pod numerem 600 100 260 - mówi szef prowadzącej ją Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży Jakub Brzeziak.
- Każdy może zadzwonić. Zdarzały się różne telefony, czyli od zaginięcia, takiego na bieżąco pilnego, które było na drugim końcu naszego kraju, poprzez takie zwykłe prozaiczne prośby chociażby od seniorów, czyli ta również pomoc socjalna. Takie prozaiczne przykłady tutaj mogę podać jak zrobienie zakupów czy wykup leków. Widać, że ci seniorze bardzo tego potrzebują - mówi Jakub Brzeziak.
Z infolinii mogą też korzystać uczniowie - dodaje Jakub Brzeziak. To istotne zwłaszcza dla tych, którzy w związku z nauką zostali w domach
- Szczególnie tutaj opieką chcemy objąć osoby najmłodsze. Możemy zasięgnąć porady prawnika, psychologa, ratownika medycznego a także kapłana. Chodzi nam głównie tutaj o dotarcie do osób w tej trudnej sytuacji, jaką jest właśnie pandemia koronawirusa, kiedy no wiadomo, że najmłodsze dzieci są pozamykane w domach, nie spotykają się ze swoimi bliskimi koleżankami i kolegami. Wiadomo, że w takich sytuacjach często w domu też dochodzi do różnych napięć pomiędzy domownikami - dodaje Jakub Brzeziak.
Przy prowadzeniu infolinii Grupa Ratownicza Nadzieja współpracuje z podobnymi organizacjami na terenie całej Polski. Realizację projektu współfinansuje MSWiA.
Na wsparcie mogą liczyć seniorzy, samotni i osoby z niepełnosprawnościami z gminy Supraśl. Chodzi np. o pomoc w zakupach czy opłaceniu rachunków. Samorząd podobnie jak wiosną - na początku pandemii - nawiązał współpracę z Grupą Ratowniczą Nadzieja - mówi burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.
Specjalne wsparcie przygotowała m.in. gmina Piątnica. Seniorzy mogą liczyć np. na zrobienie zakupów.
Pomagają m.in. w robieniu zakupów spożywczych czy wykupieniu leków z apteki.