Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie oddziały Grupy Ratowniczej "Nadzieja" pomagają seniorom
Pomagają m.in. w robieniu zakupów spożywczych czy wykupieniu leków z apteki.
Wolontariusze z Grupy Ratowniczej Nadzieja w kilku podlaskich gminach pomagają osobom starszym i chorym, którzy nie mają rodziny czy znajomych. W czasie epidemii koronawirusa właśnie takie osoby - ze zmniejszoną odpornością - są szczególnie narażone na zachorowanie.
Ratownik medyczny z Grupy Nadzieja Łukasz Kakareko mówi, że pomoc głównie polega na robieniu zakupów.
Są robione zakupy, wszystko jest w odpowiedni sposób dezynfekowane, wszyscy są zabezpieczeni w rękawiczki, maseczki i dostarczają bezpośrednio do osób, które wymagały tego. Wolontariusze są ubrani na kolor pomarańczowy, w nasze potocznie nazywane "fluo", które bardzo mocno się wybijają, celem zapobiegnięcia oszustwom - mówi Łukasz Kakareko.
Ratownicy medyczni pomagają osobom m.in. w Łomży, Zambrowie i Supraślu. Burmistrz tego ostatniego miasta Radosław Dobrowolski mówi, że taka pomoc dla osób starszych, samotnych czy schorowanych jest niezbędna.
Byłoby niedorzeczne apelowanie do starszych zagrożonych ludzi, aby pozostali w domu i nie podając im jednocześnie pewnego rozwiązania w zaopatrywaniu ich w leki czy produkty żywnościowe. Osoba samotna dzwoni do naszego MOPS-u i do mieszkańca przyjeżdża wtedy Grupa Ratownicza Nadzieja i robi zakupy - mówi Radosław Dobrowolski.
Pierwsze osoby z gminy Supraśl już skorzystały z takiej pomocy. Kolejne - mogą się zgłaszać do miejscowego MOPS-u. W Supraślu z takiej pomocy można korzystać, ale trzeba wcześniej zadzwonić: od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 pod numer tel. 85 7132764 lub 85 7132771.
Narażone są wszystkie osoby starsze, nawet te czujące się zupełnie dobrze – podkreślają lekarze rodzinni i geriatrzy, którzy w związku z epidemią koronawirusa zwrócili się z prośbą do seniorów o poddanie się samoizolacji i częsty kontakt telefoniczny z najbliższymi.
Wszystko po to, by ułatwić życie seniorom. Część sklepów wprowadziła rozwiązania ułatwiające osobom starszym robienie zakupów.
Osoby starsze, jako szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej przez koronawirusa, powinny pozostawać w domach ale nie oznacza to wcale, że mogą zrezygnować z ruchu. Przypomina o tym ministerstwo zdrowia i samorząd fizjoterapeutów.
Konieczne zakupy w sklepie czy aptece mogą zrobić za nich wolontariusze.