Radio Białystok | Wiadomości | Jakie imiona będą miały młode żubry z Białowieskiego Parku Narodowego? Można składać propozycje
autor: Marcelina Markowska
Polonez i Poleczka czy Podolanek i Podolcia. To tylko niektóre propozycje internautów na imiona dla nowonarodzonych żubrów z Białowieskiego Parku Narodowego.
Młode urodziły się już w maju i czerwcu, ale dopiero teraz możemy je nazwać - mówi Anna Białomyzy z Białowieskiego Parku Narodowego.
Żubry urodziły się w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego w maju i czerwcu. Do tej pory nie miały nadanych imion, ponieważ u samic żubrów ciąża nie jest widoczna i nie byliśmy pewni czy nie pojawią się jeszcze inne młode. Dopiero teraz jesteśmy pewni, że mamy dwa cielęta
- mówi Anna Białomyzy.
Anna Białomyzy przypomina, że każda propozycja imienia musi zaczynać się od liter "PO".
Jest to związane z tradycją. Od początku kiedy żubry wróciły do Puszczy Białowieskiej, w hodowli zamkniętej ich imiona zaczynały się od liter "PO" od nazwy Polski. Cieliczka to córka Powieki i Portera III, a samiec to syn Porwanki i Portera III
- dodaje Anna Białomyzy.
Propozycje imion można składać do 3 listopada włącznie, pod informacją na ten temat na facebookowym profilu Białowieskiego Parku Narodowego.
Jeśli kochacie dziką przyrodę i żubry, mamy dla Was Konkurs! Uruchomcie fantazję i napiszcie w komentarzu, jak według...
Opublikowany przez Białowieski Park Narodowy
Piątek, 23 października 2020
Dzięki temu żubry mają mieć łatwiejszy dostęp do wody. Pracownicy Nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej planują wyczyścić kilkanaście naturalnych wodopojów na tym terenie.
Kolejne dwa żubrzątka przyszły na świat w rodzinie żubrów, która od dwóch lat żyje w Puszczy Augustowskiej. Po tych narodzinach stado liczy 15 zwierząt.
Pochodzi ze stada, które przywieziono wiosną. To już trzecie tego typu narodziny na Augustowszczyźnie.
Cztery żubry, które do tej pory były w zagrodzie aklimatyzacyjnej, są już na wolności. Leśnicy wypuścili je do Puszczy Augustowskiej.