Radio Białystok | Wiadomości | Bezpłatne badania znamion w Białostockim Centrum Onkologii
Szkolenia lekarzy rodzinnych oraz badania znamion skóry to niektóre elementy projektu profilaktyki nowotworów skóry we wschodniej Polsce, który jest realizowany w województwach podlaskim i lubelskim. Edukacją, konsultacjami będzie łącznie objętych blisko 2,9 tys. osób
Od poniedziałku do piątku (19-23.10) w ramach tygodnia profilaktyki nowotworów skóry, na takie bezpłatne konsultacje dermatologiczne u chirurga onkologa i badania dermatoskopowe można się zapisywać do Białostockiego Centrum Onkologii. Nie trzeba mieć skierowania do specjalisty.
Całe przedsięwzięcie jest skierowane do osób aktywnych zawodowo (15-64 lata). Badania przesiewowe są dla osób w wieku od 50 do 64 lat. Z konsultacji u lekarzy rodzinnych będzie mogło skorzystać blisko 1,8 tys. pacjentów, z badań dermatoskopem lub wideodermatoskopem ponad 1,9 tys.
Główne cele projektu to podnoszenie świadomości zagrożenia nowotworami skóry, edukowanie o tym jak im zapobiegać - podkreśliła kierownik administracyjny projektu Angelika Ostrowska. Wszystko po to, by z powodu nowotworów skóry umierało jak najmniej osób, a chorzy mogli żyć dłużej.
Dodała, że profilaktyka jest szczególnie ważna w dobie pandemii, gdy pacjenci mogą o tym zapominać, a mając świadomość, samemu można zrobić wiele, np. kontrolować swoją skórę. "Powinniśmy też w porę reagować, żeby nie dopuścić do nowotworów, które już wymagają cięższego leczenia" - dodała Ostrowska.
Dr Iwona Zakrzewska, która jest kierownikiem medycznym projektu, podkreśliła, że nowotwory skóry występują często, 10 proc. zachorowań stanowi czerniak. Dodała, że czerniak jest trudny do leczenia ze względu na odległe przerzuty w organizmie.
"Nasz projekt ma na celu zwiększenie profilaktyki, generalnie prewencji tych chorób, uświadomienie ludzi w zakresie samokontroli znamion oraz prewencji przed promieniowaniem słonecznym, bardzo degradacyjnie wpływającym na stan skóry" - mówiła dr Zakrzewska. Dodała, że czas po lecie to dobry moment na kontrolę skóry.
Wojewódzki konsultant ds. dermatologii i wenerologii dr Adam Wroński dodał, że projekt ma także przełamać panujące stereotypy, że "nie należy ruszać, zaczepiać" zmiany na skórze, a edukacja, możliwość kontaktu z lekarzami ma pomóc pozwolić wykrywać problemy we wczesnych stadiach, przez co terapia będzie skuteczniejsza.
Projekt jest realizowany od września 2019 r. i ma potrwać do końca sierpnia 2021 r. Angelika Ostrowska poinformowała, że ze względu na pandemię koronawirusa, realizacja projektu może zostać wydłużona. Dotąd w projekcie działa 12 z 40 planowanych podmiotów leczniczych w Podlaskiem i Lubelskiem. Edukowani są najpierw lekarze, pielęgniarki, potem pacjenci, którzy korzystają także z profilaktycznych badań. "Dopiero lekarz, który jest przeszkolony, może dalej edukować pacjenta i wprowadzać go w dalszą ścieżkę, którą zakłada program" - dodała.
Budżet projektu to ok. 1 mln zł. Pieniądze pochodzą z UE.