Radio Białystok | Wiadomości | Studenci białostockich uczelni wracają na nauczanie zdalne
Zajęcia praktyczne będą się odbywały możliwie w tradycyjny sposób, ale cała reszta przeniesie się do internetu. Po zaledwie 16 dniach nauczania, uczelnie wyższe muszą przejść na nauczanie zdalne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pytani przez nas studenci białostockich uczelni nie są zachwyceni, bo pamiętają utrudnienia związane z marcowym zamknięciem. Jak mówią, wcześniejsze nauczanie zdalne niejednokrotnie sprowadzało się do nagrywania nieraz niskiej jakości prezentacji, co nie pozwalało na efektywną naukę.
W ich ocenie pierwsze tygodnie nowego roku akademickiego były już realizowane znacznie lepiej, ale nic ich zdaniem nie zastąpi nauczania twarzą w twarz.
Trzy największe uczelnie publiczne w Białymstoku w praktyce przejdą na nauczanie hybrydowe. To znaczy, że wykłady i seminaria - tak jak do tej pory - będą prezentowane online, a ćwiczenia praktyczne, w laboratoriach nadal pozostaną w salach wykładowych - mówi rzeczniczka Politechniki Białostockiej Aleksandra Toczydłowska.
W podobny sposób będzie funkcjonował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, gdzie studenci nadal będą odbywali ćwiczenia praktyczne w szpitalnych klinikach. Uczelnia planuje jednak zakup kilku automatycznych kamer termowizyjnych, by możliwie szybko wykrywać osoby z podwyższoną temperaturą ciała - informuje rzecznik UMB Marcin Tomkiel.
Hybrydowe nauczanie realizować też będzie Uniwersytet w Białymstoku. To jednak w opinii rektora, profesora Roberta Ciborowskiego oznacza stracony rok akademicki, bo nauczanie zdalne jest jedynie namiastką prawdziwego studiowania. W jego opinii ucierpią na tym nie tylko studenci, ale i badania naukowe, które z powodu obostrzeń prowadzone będą znacznie wolniej niż dotychczas.
Zgodnie z czwartkową decyzję premiera, od poniedziałku uczelnie i szkoły średnie w strefach czerwonych przechodzą na zdalne nauczanie. W strefach żółtych będzie to tryb mieszany - część uczniów przez jakiś czas pozostanie w domach i będzie się uczyć online, a część będzie uczęszczała na tradycyjne zajęcia.
Tylko na trzech największych uczelniach publicznych w Białymstoku studiuje ponad 20 tys. osób.
Przepis dotyczący nakazu noszenia maseczek będzie przeniesiony do ustawy i doprecyzowany - poinformował w czwartek (16.10) szef KPRM Michał Dworczyk. Mówiąc o lekarzach i przygotowywanej ustawie o służbie zdrowia, zaznaczył, że "działamy w czasie szczególnym i musimy wykorzystywać nadzwyczajne narzędzia".
Od 17 października szkoły średnie i wyższe w żółtej strefie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. W strefie czerwonej nauka w tych szkołach będzie się odbywać zdalnie, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.
W walce z epidemią proponujemy drogę środka, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale też uratować gospodarkę; czerpiemy z najlepszych praktyk i informacji z całego świata, taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
W czerwonej strefie od soboty (17.10) będą 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich.
Przypadki zakażenia koronawirusem stwierdzono na wszystkich publicznych uczelniach w Białymstoku.
Są chętni do pracy, ale ofert brakuje. Studenci mimo częściowo zdalnej nauki wrócili do miast i szukają dorywczych zajęć.
Do ponad stu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem studentów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, 30 kolejnych studentów jest na kwarantannie – podał we wtorek (13.10) rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Na studiach anglojęzycznych wprowadzono nauczanie online.
Z rekordową liczbą 5,5 tys. studentów nowy rok akademicki zainaugurował w piątek (9.10) Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB). Uczelnia obchodzi 70-lecie istnienia.
Wykłady online, zajęcia praktyczne w salach ćwiczeń na uczelni - Politechnika Białostocka oficjalnie zainaugurowała nowy rok akademicki.
Prawie 9 tysięcy studentów Uniwersytetu w Białymstoku oficjalnie zainaugurowało w środę (07.10) nowy rok akademicki.
W audycji relacja z inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie oraz zaproszenie na koncert papieski do Sokołowa Podlaskiego.
Władze i studenci Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku zainaugurowali nowy rok akademicki.