Radio Białystok | Koronawirus | Premier: proponujemy drogę środka, by uratować zarówno zdrowie ludzi, jak i gospodarkę
W walce z epidemią proponujemy drogę środka, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale też uratować gospodarkę; czerpiemy z najlepszych praktyk i informacji z całego świata, taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili w czwartek (15.10) nowe restrykcje w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Nowe obostrzenia w strefie żółtej to m.in. działalność gastronomii w godz. 6:00-21:00, potem tylko na wynos; zgromadzenia do 25 osób; nauczanie hybrydowe w szkołach średnich i wyższych; zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni.
Premier, w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, mówił, że są w polskim społeczeństwie osoby, które uważają, że niepotrzebne są jakiekolwiek ograniczenia w walce z epidemią koronawirusa. A z drugiej strony - mówił Mateusz Morawiecki - są głosy, że już dzisiaj powinien nastąpić całkowity lockdown gospodarki.
"My proponujemy drogę środka, drogę zdroworozsądkową, przemyślaną drogę, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale jednocześnie uratować polską gospodarkę" - oświadczył szef rządu.
Wskazywał, że kraje, które na zagrożenie koronawirusem zareagowały za późno np. Hiszpania czy Portugalia, są dzisiaj w dramatycznym położeniu gospodarczym.
"My idziemy drogą środka, czerpiemy też z najlepszych praktyk podczas analiz i rozmów z epidemiologami i mam też informacje, które spływają do nas regularnie z całego świata. I uważam, że taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię" - powiedział Mateusz Morawiecki.
Otrzymałem ujemny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował w czwartek (15.10) wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Dodał, że jest zdrowy, ale pracuje zdalnie i pozostaje w kwarantannie do czasu stosownych dalszych decyzji służb sanitarnych.
Wojskowa służba zdrowia jest zaangażowana w pomoc pacjentom; dysponujemy 14 szpitalami, czterema kontenerowymi szpitalami, a dwa kolejne są w przygotowaniu - napisał w czwartek (15.1) na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił jednocześnie, że pozostaje w stałym kontakcie z wojskową kadrą medyczną.
MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji - podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.
W Podlaskiem zajęta jest połowa łóżek w szpitalach z przeznaczeniem dla chorych zakażonych koronawirusem. Zajęta jest także jedna trzecia respiratorów – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.
W czerwonej strefie od soboty (17.10) będą 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich.