Radio Białystok | Wiadomości | Senat przyjął z poprawkami tzw. Piątkę dla zwierząt. Podlascy senatorowie głosowali "za"
Ponad 30 poprawek wprowadził Senat do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. "Piątka dla zwierząt" autorstwa grupy posłów PiS trafi z powrotem do Sejmu.
Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Teraz posłowie będą mogli przyjąć uchwalone poprawki albo odrzucić je bezwzględną większością głosów.
Przyjęte korekty mówią m.in. o wydłużeniu vacatio legis dla uboju rytualnego mięsa czy wygaszenia działalności ferm zwierząt futerkowych. Senat przyjął też poprawkę wykreślającą ograniczenia dotyczące rytualnego uboju drobiu. Obostrzenia dotyczyć mają wyłącznie mięsa wołowego.
Za przyjęciem ustawy w nowym brzmieniu głosowało 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.
W grupie, która głosowała za przyjęciem ustawy, byli wszyscy podlascy senatorowie, czyli Jacek Bogucki, Mariusz Gromko i Marek Komorowski.
Jacek Bogucki zgłosił do projektu kilka poprawek. Jak powiedział Polskiemu Radiu Białystok, żałuje, że nie udało się wprowadzić tej dopuszczającej ubój rytualny w określonych warunkach zarówno na potrzeby związków wyznaniowych w kraju, jak i poza granicami. Cieszy się natomiast z przyjęcia korekty, którą zgłosił z innymi senatorami, a która nie pozwala na przeprowadzanie kontroli w gospodarstwach rolnych przez działaczy różnych organizacji. Jak tłumaczy, dopuszczenie do tego byłoby sprzeczne z wytycznymi sanitarnymi i weterynaryjnymi.
Rolnicy w całym kraju, także w Podlaskiem, w środę (07.10) protestowali przeciwko proponowanym zmianom w ustawie o ochronie zwierząt.
Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt 18 września. Dokument m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra oraz ogranicza ubój rytualny.
W całej Polsce ferm futrzarskich jest nieco ponad 550, ale co piąta już nie działa. Takie dane znalazłem na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Natomiast jeśli chodzi o nasze województwo, to na 28 takich hodowli, przestała funkcjonować już ponad połowa.