Radio Białystok | Wiadomości | W Sejnach uczczono pamięć ofiar sowieckiej agresji na Polskę
autor: Marcin Kapuściński
W poniedziałkowych (14.09) uroczystościach wspominających wydarzenia z września 1939 roku udział wzięli politycy, samorządowcy oraz służby mundurowe z całej Suwalszczyzny.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z tej okazji pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odbył się apel pamięci, który przypomniał o tragicznej historii sprzed 81 lat.
Uroczystość przygotował Komitet Organizacji Obchodów 81. Rocznicy Sowieckiej Agresji na Polskę. W jego skład oprócz posła Zielińskiego wszedł również proboszcz sejneńskiej parafii ks. Zbigniew Bzdak, starosta sejneński Maciej Plesiewicz oraz dowódca Garnizonu Suwałki płk Ireneusz Król.
W piątek wieczorem (28.08) w Białymstoku upamiętniono sanitariuszkę AK Danutę Siedzikównę "Inkę", w 74. rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. Przy pomniku "Inki" złożono kwiaty i zapalono znicze w obecności m.in. ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.
"To świadectwo naszej pamięci" - takie słowa można było usłyszeć w lesie w Łopuchowie koło Tykocina. Są tam zbiorowe mogiły, ze szczątkami ofiar zagłady sprzed 79 lat.
Uczczenie miejsc pamięci, spotkania o kulturze Żydów i plenerowy koncert - w ten sposób władze Białegostoku i społecznicy upamiętnili 77. rocznicę powstania w getcie białostockim.
9 sierpnia 1920 roku bolszewicy zamordowali pięciu mieszkańców gminy Suchowola, przedstawicieli miejscowej inteligencji.
Pomnik postawiono ze społecznej zbiórki. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika ofiar bieżeństwa odbyła się w niedzielę (2.08) na prawosławnym cmentarzu przy parafii pw. Proroka Eliasza w Białymstoku.
Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono w niedzielę 75. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława Augustowska nazywana jest również małym Katyniem.
Białostoccy radni uczcili pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Przyjęli w czwartek (27.02) stanowisko w tej sprawie.