Radio Białystok | Wiadomości | Polskie Termopile - pamięć o bohaterach walk w Wiźnie z września 1939 roku [zdjęcia]
W Wiźnie odbyły się w niedzielę (13.09) uroczystości w 81. rocznicę bitwy z września 1939 roku, z racji dysproporcji sił nazywanej przez niektórych historyków polskimi Termopilami. Przed tygodniem podobne obchody zorganizowano na Górze Strękowej, w miejscu walk.
Niedzielne uroczystości w Wiźnie zorganizował miejscowy samorząd. Po mszy św. za ojczyznę, przy pomniku upamiętniającym obrońców Wizny odbył się apel poległych, uczestnicy obchodów złożyli kwiaty.
Od 7 do 10 września 1939 r. pod Wizną ok. 720 żołnierzy Wojska Polskiego pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa, stawiało opór ponad 30 tys. żołnierzy niemieckich, walczących o przeprawy w okolicach rzek Narew i Biebrza.
10 września Raginis popełnił samobójstwo. Gdy zdał sobie sprawę, że nie uda się wygrać bitwy, rozerwał się granatem. Jego szczątki pochowane są w mogile wojennej, urządzonej we wnętrzu rozbitego schronu dowodzenia obroną odcinka Wizna na Górze Strękowej.
Przed tygodniem w tym miejscu odbyły się rocznicowe uroczystości zorganizowane z inicjatywy Stowarzyszenia "Wizna 39", które kultywuje pamięć o tamtych wydarzeniach i popularyzuje postać dowódcy odcinka Wizna.
W 2012 roku Raginis został pośmiertnie awansowany na stopień majora, a jego zastępca, poległy w walkach Stanisław Brykalski - na stopień kapitana.