Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach upamiętniono ochotników, którzy w 1920 roku stanęli do walki z bolszewikami
W Suwałkach odsłonięto obelisk upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera.
Tablica poświęcona jest ochotnikom z Suwalszczyzny, którzy podczas bitwy Warszawskiej w 1920 r. stanęli w szeregach armii, aby walczyć z bolszewikami w obronie ojczyzny. Obelisk umieszczono na terenie Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek w Suwałkach, ponieważ kiedyś właśnie tam mieściła się komisja werbunkowa dla ochotników z Suwalszczyzny, Sejneńszczyzny i Augustowszczyzny.
Jak mówi dr Jarosław Schabieński, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, armię ochotniczą tworzyli głównie młodzi ludzie.
Oni walczyli z bolszewikami, ponieważ wtedy tutaj wkroczyły wojska litewskie. Natomiast wcześniej te oddziały, które były już sformułowane, zostały ewakuowane i włączone do Dywizji Ochotniczej, w której dowódcą został suwalczanin pułkownik Adam Koc. Na początku tworzyli oni 13. Suwalską Kompanię Piechoty w 201. Pułku Ochotniczym. To byli młodzi ludzie, przede wszystkim uczniowie. Sądzimy, że cześć z nich brała udział również w powstaniu sejneńskim
- mówi dr Jarosław Schabieński.
Tablic upamiętniających żołnierzy ochotników w całej Polsce jest 13. Jak dodaje dr Jarosław Schabieński obelisk w Suwałkach wyróżnia się na tle innych.
Pozostałych 12 tablic jest umieszczonych na budynkach. Ta jest inna, ponieważ zamysł był taki, aby znalazła się ona w widocznym miejscu. Obelisk znajduje się przy bramie wjazdowej do Szkoły Sióstr Salezjanek. Jest podświetlony i umieszczony w takim miejscu, że wszyscy, którzy przechodzą ulicą Sejneńską, będą mogli go zobaczyć, złożyć hołd, zastanowić się i pomyśleć
- wyjaśnia dr Jarosław Schabieński.
Obelisk stał się teraz własnością Sióstr Salezjanek. Pozostałe tablice upamiętniające Armię Ochotniczą znajdują się też m.in. w Warszawie, Kielcach, Radomiu, Krakowie Wrocławiu i Sosnowcu.