Radio Białystok | Wiadomości | W Sokółce powstanie pomnik ofiar Obławy Augustowskiej
Jego instalację zaplanowano na przyszły tydzień, a uroczyste odsłonięcie na 21 września.
Jak mówi prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - ks. Stanisław Wysocki, będzie to taki sam monument, jakie już znajdują się w Suwałkach i Augustowie.
- Na olbrzymim granitowym postumencie, ważącym ponad 8 ton, będą wzniesione dłonie związane drutem kolczastym - koroną cierniową Chrystusa. Te ręce trzymają znak Polski Walczącej. Symbolizuje to nadzieję, że Polska nie umarła, ale i że prawda o Obławie Augustowskiej będzie w swoim czasie odkryta.
Ksiądz Wysocki dodaje, że jest to jedno z podejmowanych przez związek działań, które zbrodnię z lipca 1945 roku mają ocalić od zapomnienia. Ważne przy tym, aby tego typu monumenty stawały w centrach miast.
- Gdyby pomnik stał gdzieś na uboczu, to miałoby to swoje znaczenie, ale nie jest w stanie wówczas spełniać takiej funkcji informacyjnej, jak w centrum miasta. Na rondo w Augustowie w lecie wjeżdża około 70 tys. pojazdów na dobę.
Sokólski pomnik również znajdzie się na rondzie, u zbiegu ulic Mariańskiej, Przemysłowej i Kolejowej.
Przypomnijmy, że w Obławie Augustowskiej, przeprowadzonej przez wojska sowieckie przy współudziale formacji komunistycznego państwa polskiego, śmierć poniosło przynajmniej 600 osób.
Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie doszło do egzekucji i gdzie znajdują się masowe groby. Obława dotknęła też mieszkańców obecnego powiatu sokólskiego, w tym takich miejscowości, jak Małyszówka, Brzozowa, Dąbrowa Białostocka, Suchowola i Kamienna Nowa.
Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono w niedzielę 75. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława Augustowska nazywana jest również małym Katyniem.
Zbrodnia popełniona przed 75 laty przez Sowietów w ramach obławy augustowskiej dobrze ilustruje ich krwawe działania po wkroczeniu na ziemie polskie - podkreśla prezes IPN Jarosław Szarek. Była to największa powojenna zbrodnia na Polakach; zginęło ich prawie sześciuset - przypomina.
Ta publikacja ma przypominać o tym tragicznym wydarzeniu, a dzięki dostępnej formie docierać do młodego pokolenia.