Radio Białystok | Wiadomości | Wszystkie szkoły w naszym regionie rozpoczynają nowy rok szkolny w systemie stacjonarnym, ale możliwe są zmiany
Wszystkie szkoły w naszym regionie rozpoczynają nowy rok szkolny w systemie stacjonarnym.
Poinformowała w poniedziałek (31.08) o tym w Białymstoku podlaska kurator oświaty - Beata Pietruszka, zaznaczając, że ewentualne zmiany w związku z pandemią będą możliwe.
Utworzyliśmy specjalny numer telefonu, który przekazaliśmy wyłącznie dyrektorom szkół. Ten numer telefonu jest czynny praktycznie całą dobę. Jest po to, żebyśmy mogli kontaktować się bardzo szybko w sytuacjach, kiedy takiego wsparcia, pomocy potrzebuje dyrektor
- mówi podlaska kurator oświaty.
Rozpoczynający się jutro nowy rok szkolny potrwa do 25 czerwca.
Według planu matury mają rozpocząć się 4 maja, a później niż do tej pory, bo na 25 maja planowany jest egzamin ósmoklasisty - poinformował w Białymstoku minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Zdecydowaliśmy się przenieść o miesiąc później. To jest spełnienie postulatu dyrektorów wielu szkół podstawowych, którzy twierdzili, że gdy młodzież zbyt wcześnie przystępuje do egzaminu, to potem nie ma motywacji, by uczestniczyć aktywnie w zajęciach
- wyjaśnia minister edukacji.
Nowy rok szkolny rozpoczyna we wtorek (1.09) w naszym regionie około 140 tysięcy uczniów i 30 tysięcy przedszkolaków.
Wszyscy chętni pracownicy miejskich placówek oświatowych będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - taką decyzję podjęły władze Białegostoku w ramach przygotowań do nowego roku szkolnego. Koszt takich szczepień dla budżetu miasta szacują na 250 tys. zł.
Jest wiele obaw, ale przede wszystkim tęsknota - za kolegami, nauczycielami i tradycyjnymi lekcjami. Po blisko półrocznej przerwie uczniowie wracają we wtorek (1.09) do szkół. Niektórzy nie mogą się już doczekać.
W powiatach bardziej zagrożonych epidemicznie, czyli w strefach żółtej lub czerwonej, uczniowie z przewlekłymi chorobami, które grożą łatwiejszą zapadalnością na COVID-19, mogą - za zgodą dyrektora - uczyć się zdalnie - powiedział w niedzielę (30.08) szef MEN Dariusz Piontkowski.
Zwykle były to duże uroczystości, które gromadziły wszystkich uczniów – w tym roku z powodu epidemii rozpoczęcie nowego roku szkolnego będzie wyglądało inaczej.
Jedna trzecia rodziców uważa, że szkoły nie są przygotowane na ponowne przyjęcie dzieci, co drugi obawia się, że jego dziecko zakazi się w szkole koronawirusem - wynika z badania na zlecenie Nationale-Nederlanden. Jednocześnie przeważa opinia, że nauka stacjonarna jest lepsza niż zdalna.
Przygotowaliśmy wytyczne dotyczące sposobu przygotowania placówek do pracy od 1 września, spoty, komunikaty. Odpowiadamy na bieżąco na pytania na stronie i komunikujemy się w mediach społecznościowych - wyliczał w piątek (28.08) na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.