Radio Białystok | Wiadomości | Z powodu epidemii rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Białymstoku będzie wyglądało inaczej
Zwykle były to duże uroczystości, które gromadziły wszystkich uczniów – w tym roku z powodu epidemii rozpoczęcie nowego roku szkolnego będzie wyglądało inaczej.
W wielu szkołach poszczególne klasy będą rozdzielane, tak by w szkole nie gromadziło się jednocześnie wiele osób. Tak będzie między innymi w największej białostockiej Szkole Podstawowej nr 12.
Chodzi o to, by zminimalizować kontakty, dlatego uczniowie starszych klas będą mieli wyznaczone godziny na spotkanie z wychowawcami, natomiast pierwszoklasiści podzieleni na grupy, spotkają się w przepisowych odstępach na boisku lub w dużej sali gimnastycznej – wyjaśnia wicedyrektor szkoły Katarzyna Andryszewska. Dodaje, że pomiędzy spotkaniami sale będą wietrzone, a sprzęty dezynfekowane.
Oddzielne rozpoczęcie roku szkolnego dla poszczególnych klas planowane jest także w Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku. Wyjątkiem będą pierwszoklasiści, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy, które w różnych godzinach i w zalecanych odstępach zbiorą się na szkolnym boisku.
Rozpoczęcie przygody ze szkołą, to ważne wydarzenie - dlatego nie mogliśmy z niego zrezygnować, ale przy okazji przekażemy uczniom pierwszą lekcję zasad bezpieczeństwa – specjalne maskotki pokażą w jaki sposób prawidłowo myć ręce, zakładać maseczkę czy zachowywać bezpieczny dystans
- mówi dyrektor szkoły Edyta Haraburda.
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że 1 września uczniowie w całej Polsce rozpoczynają naukę stacjonarnie, w szkołach. W przypadkach zachorowań z powodu koronawirusa, placówki będą mogły prowadzić lekcje w trybie mieszanym, lub całkowicie zdalnie. Decyzję w tej sprawie będą podejmowali dyrektorzy wraz z inspektorami sanitarnymi.
To będzie nie typowy rok szkolny i dla nauczycieli i dla uczniów, mówi dyrektor szkoły podstawowej w Puńsku Jan Wydra. Według zaleceń Ministerstwa Edukacji przygotowaliśmy szerg procedur, które pomogą szkole funkcjonować w czasie trwania pandemii COVID-19, dodaje dyrektor.
Jedna trzecia rodziców uważa, że szkoły nie są przygotowane na ponowne przyjęcie dzieci, co drugi obawia się, że jego dziecko zakazi się w szkole koronawirusem - wynika z badania na zlecenie Nationale-Nederlanden. Jednocześnie przeważa opinia, że nauka stacjonarna jest lepsza niż zdalna.
Przygotowaliśmy wytyczne dotyczące sposobu przygotowania placówek do pracy od 1 września, spoty, komunikaty. Odpowiadamy na bieżąco na pytania na stronie i komunikujemy się w mediach społecznościowych - wyliczał w piątek (28.08) na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Od piątku (28.08) w całej Polsce mają się odbyć spotkania dyrektorów szkół z powiatowymi inspektorami sanitarnymi po to, by odpowiedzieć na pytania, które pojawiają się przed początkiem roku szkolnego. Od 1 września szkoły wracają do stacjonarnego nauczania.