Radio Białystok | Mniejszości | Głos polskich Litwinów / Kalba Lenkijos lietuviai | Przygotowania do nowego roku szkolnego
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To będzie nietypowy rok szkolny i dla nauczycieli, i dla uczniów, mówi dyrektor szkoły podstawowej w Puńsku Jan Wydra. Według zaleceń Ministerstwa Edukacji przygotowaliśmy szerg procedur, które pomogą szkole funkcjonować w czasie trwania pandemii COVID-19, dodaje dyrektor.
Stowarzyszenie Młodzieży Litewskiej w Polsce będzie dziś wybierać nowy zarząd organizacji. Chociaż kadencja trwa tylko 2 lata to większość członków związana jest ze stowarzyszeniem już od kilku lat, mówi przewodniczący Arturas Makauskas.
Historyk Tadas Bagdonavicius twierdzi, że przemiany w wielu krajach wschodniej czy centralnej Europy były możliwe tylko dzięki determinacji ludzi młodych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. To młodzi ludzie szybciej potrafą wykorzystać technologie informacyjne.
Zaprasza Robert Słowik
Jakie wartości materialne i niematerialne potrzebują ochrony – wyjaśnia Gintaras Dziovenas z Wilna.
Jakie słowa wchodzą do naszej potocznej mowy, a jakie znikają – wyjaśnia lituanistka Irena Gasperowicz.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
Rozwój technik fotograficznych jaki dokonał się w ciągu mojej pracy twórczej był ogromny wspomina emerytowany fotografik z Wilna Liudas Verbligevicius. Narodziny techniki cyfrowej w świecie fotografii dały nowe możliwości wyrażania swojej twórczości,
Rodzaj finansowania prywatnych szkół z litewskim językiem nauczania – wyjaśnia dyrektor szkoły Żiburys w Sejnach Algirdas Vaicekauskas.
Koło Gospodyń w Przystawańcach na nowa kierowniczkę. Jak zamierza działać i co najważniejsze w tej działalności – opisuje Anna Żylińska.
Zaprasza Zyta Wasiluk.
3,8 mln. zł. udało się pozyskać na termomodernizację budynku Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. To pozwoli na wykonanie szeregu prac remontowych, które nie były prowadzone od ponad 20 lat.
Ferie zimowe bez śniegu również mogą być ciekawe – o swoich planach opowiadają Krystian i Marcin z klasy piątej, a o życiu szkoły Żiburys w Sejnach opowiada dyrektor Algirdas Vaicekauskas.
Otrzymałam „Perłę” za smaczne rogaliki „Dzukeliai” ze starej receptury moich przodków. O kolejnym docenieniu cukierniczych rarytasów - opowiada pani Aldona Szupszyńska...
Moje wychowanie i zamiłowanie do gotowania zawdzięczam nie tylko rodzicom, ale też i dziadkom. Cenię czas spędzony z moimi przodkami- zapewnia Aldona Szupszyńska z Puńska.
Namawiam młodzież do spróbowania nowych aktywności. Moje szybowanie i rolnictwo wzajemnie się nie wykluczają. Jeżeli masz pasję, to ją rozwijasz i tyle – twierdzi Józef Grygutis.
W Dniu Babci rozmawiamy o babciach i dziadkach. Dla wnuków to bezpieczna i lubiana ostoja, a dla ich rodziców nieoceniona pomoc w wychowaniu dzieci. Natomiast wnuczęta są największą radością dziadków i obiektem rozpieszczania. I wszyscy się wzajemnie kochają.
Były sejneński biskup Antanas Baranauskas - to litewski poeta, autor poematu "Anykščių šilelis" ("Borek Oniksztyński"), pochowany w Bazylice Sejneńskiej. W dniu 5 stycznia przypada 190. rocznica Jego urodzin. Literacką sylwetkę wieszcza przedstawia lituanistka LO im. 11 Marca w Puńsku Biruta Wojczulis, a fragment jego słynnego poematu recytuje Jolanta...
Biskup i poeta Antanas Baranauskas doczeka się swojego święta. Goście z rodzinnych Anyksciai, razem z Domem Litewskim w Sejnach organizują wspólne święto z okazji 190 rocznicy urodzin poety i duchownego – opowiada Dala Ostrowska.
Co jest plastikiem, a co nie – wyjaśnia urzędniczka gminy Puńsk Jolanta Łatwis.
Zapraszamy na imprezy kulturalne.
...
Prowadzący:
Ruta Burdyn