Radio Białystok | Wiadomości | Koncert plenerowy z okazji 77. rocznicy powstania w getcie białostockim [zdjęcia, wideo]
W niedzielę (16.09) w parku Planty w Białymstoku można było posłuchać wyjątkowego koncertu z okazji 77. rocznicy powstania w getcie białostockim. Trio złożone z Oli Bilińskiej, Kamila Szuszkiewicza oraz Łukasza Owczynnikowa zaprezentowało kołysanki i pieśni śpiewane w jidysz.
Berjozkele to projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób tradycyjne i przedwojenne utwory w języku jidysz, nastrojem i tematyką związane z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat. Inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów piszących w jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań, by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.
Kołysanki to z założenia intrygujące formy – funkcjonujące na granicy jawy i snu; muzyczne przewodniki w podświadomość, wspomnienia, w czas dzieciństwa. Członkowie Berjozkele dokonali bardzo uważnej selekcji, by stworzyć program spójny stylistycznie pod kątem zawartych w tych utworach emocji, a zarazem różnorodny. Za pomocą minimalistycznych środków muzycznych powołali te często ponad stuletnie kompozycje z powrotem do życia, nadając im współczesną frapującą formę przy pomocy zarówno elektronicznych, jak i akustycznych instrumentów.
Album “Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” ukazał się 14 grudnia 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Wybrany przez najważniejszych polskich dziennikarzy zajmujących się muzyką tradycyjną „folkową płytą roku 2014” w plebiscycie portalu folk.pl, w maju 2015 roku otrzymał także tytuł Folkowego Fonogramu Roku przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia – to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w kraju.
Wystąpili:
Ola Bilińska – śpiew, syntezator, dzwonki orkiestrowe, looper
Łukasz Owczynnikow – kontrabas, mandolina, sampler
Kamil Szuszkiewicz – trąbka, elektronika, syntezator