Radio Białystok | Wiadomości | Abp Sławoj Leszek Głódź odchodzi na emeryturę
autor: Michał Buraczewski
Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Sławoj Leszek Głódź urodził się 75 lat temu we wsi Bobrówka niedaleko Korycina. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1970 r. w Białymstoku. Od 1981 roku pracował w watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. W 1991 roku został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego. W 2004 r. abp Głódź został ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, a w 2008 roku metropolitą gdańskim.
Teraz, decyzją papieża Franciszka, administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski. O decyzji papieża poinformował w czwartek w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce.
W informacji podano, że papież Franciszek "przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej Sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego"
Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę.
W nietypowej formie, ale jednak odbywa się. Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę w tym roku nie piesza, nie dwu tygodniowa, ale jednodniowa i autokarowa.
W Łomży podjęto kolejne kroki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa po wykryciu najnowszego ogniska zakażenia. Po wykryciu Covid-19 w zgromadzeniu Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, zamknięto kościół i klasztor kapucynów, a także prowadzone przez zakonnice przedszkole. Ograniczono też możliwość kontaktu z kurią diecezjalną.
W związku z pandemią koronawirusa papież Franciszek wysłał 35 respiratorów do 13 krajów na kilku kontynentach. O jego decyzji poinformował w piątek (26.06) urząd papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego.
Papież Franciszek podziękował pracownikom służby zdrowia z Lombardii za poświęcenie i heroiczny wysiłek w walce z epidemią. "To był widoczny znak człowieczeństwa, który rozgrzewa serce" - mówił lekarzom i pielęgniarzom podczas audiencji w sobotę w Watykanie.