Radio Białystok | Koronawirus | Papież wysłał 35 respiratorów do 13 krajów
W związku z pandemią koronawirusa papież Franciszek wysłał 35 respiratorów do 13 krajów na kilku kontynentach. O jego decyzji poinformował w piątek (26.06) urząd papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego.
W komunikacie przekazanym dziennikarzom w Watykanie napisano, że "papież wyraża w konkretny sposób bliskość z krajami dotkniętymi przez pandemię Covid-19, zwłaszcza z tymi, których system służby zdrowia zmaga się z trudnościami".
Urząd ogłosił, że w ostatnich tygodniach za pośrednictwem nuncjatur apostolskich Franciszek podarował 35 respiratorów. Po cztery wysłano na Haiti, do Brazylii i Wenezueli, po trzy do Kolumbii, Meksyku i Hondurasu, po dwa na Dominikanę, do Boliwii, Ekwadoru, Kamerunu, Zimbabwe, Bangladeszu i na Ukrainę.
Wcześniej Franciszek przekazał respiratory szpitalom we Włoszech.
Papież Franciszek podziękował pracownikom służby zdrowia z Lombardii za poświęcenie i heroiczny wysiłek w walce z epidemią. "To był widoczny znak człowieczeństwa, który rozgrzewa serce" - mówił lekarzom i pielęgniarzom podczas audiencji w sobotę w Watykanie.
Papież Franciszek nie ma w planach na ten rok żadnej podróży zagranicznej - potwierdził w czwartek Watykan. Oficjalnie została tylko zapowiedziana na maj, a następnie odwołana pielgrzymka na Maltę, natomiast kilka innych było rozważanych i planowanych.
Papież Franciszek podczas spotkania w niedzielę (7.06) w Watykanie przestrzegł Włochów przed zbyt wczesnym ogłaszaniem zwycięstwa nad koronawirusem. - Uważajcie, nie śpiewajcie jeszcze z okazji zwycięstwa - powiedział, apelując o stosowanie się do zaleceń władz.
Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy wierni powrócili w niedzielę na plac Świętego Piotra, by wysłuchać i zobaczyć papieża Franciszka. W południe zwrócił się on do wszystkich z biblioteki w Pałacu Apostolskim, a potem stanął w oknie i błogosławił obecnych.
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę (10.05) do przywódców Unii Europejskiej o zgodę i współpracę przy stawianiu czoła społecznym i ekonomicznym skutkom pandemii. Apel wystosował po modlitwie maryjnej Regina Coeli, którą odmówił w południe w Watykanie.
Papież Franciszek zaapelował w niedzielę (3.05) o międzynarodową współpracę w celu rozwiązania kryzysu wokół pandemii koronawirusa i połączenie wysiłków naukowców, by wypracować szczepionkę i skuteczne leczenie. Apel wystosował po południowej modlitwie w Watykanie.