Radio Białystok | Wiadomości | 78 rocznica pacyfikacji wsi Rajsk
Była wspólna modlitwa i złożenie kwiatów na mogile zamordowanych mieszkańców.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
We wsi Rajsk w powiecie bielskim upamiętniono ofiary mordu dokonanego przez niemieckich okupantów 16 czerwca 1942 roku.
Hitlerowcy w odwecie za ostrzelanie przez partyzantkę sowiecką niemieckiego samochodu niedaleko wsi rozstrzelali 149 mieszkańców Rajska. Wśród ofiar byli głównie mężczyźni i chłopcy. Wieś została wówczas spalona, miejscowa cerkiew rozebrana a część młodzieży wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec.
Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przeszli w procesji do położonej nieopodal wsi zbiorowej mogiły rozstrzelanych, a następnie odbyła się prezentacja książki "Zamordowane wsie. Pacyfikacje w BEZIRK Białystok 1941-1944".
W czasie procedowania uchwały o zmianie w Białymstoku nazwy ulicy noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" doszło do istotnego naruszenia prawa - ocenił we wtorek (26.05) miejscowy sąd administracyjny. Oddalił tym samym skargę rady miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego, który unieważnił tę uchwałę.
Do sądu w Hajnówce policja skierowała siedem wniosków o ukaranie osób, obwinionych o próbę bezprawnego zablokowania tegorocznego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanego w tym mieście w lutym przez środowiska narodowe. Wciąż trwa postępowanie o wykroczenia dotyczące jeszcze 50 osób.
W Hajnówce zakończył się V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany w niedzielę przez środowiska narodowe, m.in. ONR. Uczestnicy marszu szli ulicami w centrum miasta pod siedzibę Hajnowskiego Domu Kultury.
Ten remont wywołał niepokój wśród przedstawicieli mniejszości białoruskiej.
W audycji porozmawiamy o tragicznych wydarzeniach we wsi Potoka w 1945 r.