Radio Białystok | Wiadomości | Kultura na weekend - kino plenerowe, festiwale muzyczne i teatralne
Muzyka folkowa, rockowa, koncerty organowe, spektakle teatralne i festiwale prezentujące kulturę mniejszości. Poza tym filmowe seanse pod chmurką i dachem oraz liczne warsztaty - oferta kulturalna na ten weekend jest niezwykle bogata.
Spacer z grupą "Kurpie Zielone"
W piątek wieczorem (31.07) mieszkańcy Białegostoku mogą wypatrywać barwnej grupy w strojach ludowych. O 19:00 Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" rozpocznie rozśpiewany spacer ulicami miasta. W planie artyści mają około 30-minutową przechadzkę. Zaczną na Plantach, przy fontannie na Alei Zakochanych, następnie przejdą Bulwarami Kościałkowskiego wzdłuż ul. Akademickiej do pomnika Psa Kawelina. Zatrzymają się też przy białostockiej katedrze, a na koniec przy ratuszu. Tam zaprezentują pieśni z Podlasia, Suwalszczyzny i Kurpi.
Termin spaceru nie jest przypadkowy - wypada w porze, kiedy zwykle białostockie centrum żyło Podlaską Oktawą Kultur. W tym roku ze względu na pandemię Festiwal przełożono na listopad.
Katedralne koncerty organowe
Piątkowy wieczór to również czas katedralnych koncertów organowych. O 19:15 z recitalem wystąpi Radosław Marzec. Usłyszymy kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha i Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
Radosław Marzec urodził się w Białymstoku, obecnie pracuje na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występuje w kraju i za granicą solo, a także w duecie "Cellorganic" ze swoją żoną, wiolonczelistką prof. Renatą Marzec.
Kino w plenerze
Kto szuka seansów pod chmurką, ma w czym wybierać. W piątek projekcja na placu przed Białostockim Ośrodkiem Kultury. Zobaczymy "Krainę miodu", dokument, który podbił serca widzów na całym świecie, mówiący o różnych postawach życia w naturze. Początek o 21:00. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Kino pod Obłoczkiem w piątek również w Augustowie. W amfiteatrze nad Neckiem - w związku z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego - zobaczymy film Jana Komasy "Miasto 44". Początek o 20:30.
Film "Miasto 44" to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. UWAGA! Film wyłącznie dla widzów dorosłych. Bezpłatne wejściówki na seans można odbierać w Miejskim Domu Kultury przy ul. Nowomiejskiej 41 (wejście od strony boiska) lub w amfiteatrze przed pokazem w przypadku dostępności miejsc.
Wiosna Filmów w Białymstoku
BOK zaprasza też na Wiosnę Filmów - latem w Białymstoku. To siedem przedpremierowych pokazów filmów nagradzanych na festiwalach.
31 lipca
18:00 Wiosna Filmów w Polsce: NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA
(Węgry, 97', bilet 14 zł)
20:15 Wiosna Filmów w Polsce: MARTIN EDEN
(Włochy/Francja, 129', bilet 14 zł)
1 sierpnia
15:30 Wiosna Filmów w Polsce: TYLKO ZWIERZĘTA NIE BŁĄDZĄ
(Francja/Niemcy, 116', bilet 14 zł)
18:00 Wiosna Filmów w Polsce: SEKRET BOGINI FORTUNY
(Włochy, 114', bilet 14 zł)
20:30 Wiosna Filmów w Polsce: ZŁO NIE ISTNIEJE
(Iran/Niemcy/Czechy, 150', bilet 14 zł)
2 sierpnia
16:15 Wiosna Filmów w Polsce: NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA
(Węgry, 97', bilet 14 zł)
18:30 Wiosna Filmów w Polsce: O NIESKOŃCZONOŚCI
(Szwecja/Niemcy/Norwegia, 76', bilet 14 zł)
20:30 Wiosna Filmów w Polsce: NADZIEJA
(Norwegia, 126', bilet 14 zł)
Teatralny Wertep
Przed nami drugi weekend z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Wertep. W piątek wertepowi artyści wystąpią w Białowieży, w sobotę w Bielsku Podlaskim, a festiwal zakończy się w niedzielę w Hajnówce.
Przedstawienia Teatru Barnaby, Piny Polar okazały się wielkim sukcesem w czasie poprzedniego weekendu Wertepu w Starym Dworze, Orli i Narwi. Podobnie jak przedstawienia młodych Francuzów z grupy Cie Alsand i Hiszpana Emiliana Sanchez Alessi. Z całą pewnością Sztukmistrze ze swoją "Szafa Show" rozbawią wszystkich bez względu na wiek, a Teatr Akt z przedstawieniem fire show "Ja gore" rozpali do czerwoności (i to dosłownie) wszystkich widzów.
Organizatorzy festiwalu w tym roku specjalnie dla Białowieży (gdzie festiwal powrócił po kilku latach) przygotowali słynną już paradę "Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen o Nocy Letniej".
Jednocześnie organizatorzy przypominają o obowiązujących w czasie trwania festiwalu zasadach dotyczących utrzymywania społecznego dystansu, noszeniu maseczek i dezynfekcji dłoni. Z tego też powodu ograniczono liczbę osób na przedstawieniach do 120 (plus obsługa), a przed każdym pokazem widzom mierzona jest temperatura. Tegorocznemu festiwalowi przyświeca hasło: Bezpieczeństwo jest OK.
Białoruski Festiwal "Prymackaja Biasieda"
Ta impreza po raz pierwszy odbędzie się w innej formie. O 18:00 w piątek rozpoczyna się Białoruski Festiwal "Prymackaja Biasieda". Co roku do amfiteatru w Michałowie przyciągała tłumy, tym razem odbędzie się w formacie on-line. Wykonawcy będą występować w Gminnym Ośrodku Kultury, transmisję będzie zaś można oglądać w Internecie.
Oprócz tego organizatorzy stworzyli 6 stref widza, w których - przy zachowaniu reżimu sanitarnego - będzie można obejrzeć transmisję koncertów. Specjalne ekrany znajdować się będą w Michałowie, Narewce, Waliłach-Stacji, Orli, Wasilkowie, a także w domu kultury w Wołkowysku. Tradycyjnie na Prymackaj Biasiedzie wystąpią białoruskie zespoły z Podlasia i Białorusi, które dzięki transmisji w internecie nie musiały przyjeżdżać do Polski.
Peretocze 2020
To najstarsza w regionie impreza promująca jego wielokulturowość. W sobotę (1.08) rozpoczynają się 18. Białowieskie Integracje Artystyczne "Peretocze 2020". W tym roku impreza odbywa się tylko jednego wieczora i w innym niż zwykle terminie. Jednak - jak podkreśla organizator Mikołaj Buszko z Fundacji Muzyka Cerkiewna - tegoroczne Peretocze, przynajmniej na chwilę, ma pozwolić wrócić do normalności. Na imprezie wystąpią zespoły prezentujące kulturę białoruską, polską, żydowską, romską i litewską.
Peretocze tradycyjnie odbędzie się w amfiteatrze w Białowieży. Początek o 18:00.
Jarmark Dominikański w Choroszczy
W ten weekend warto pomyśleć o wyprawie do Choroszczy. Odbędzie się tam Jarmark Dominikański, potańcówka, plenerowe kino i warsztaty - wszystko w innej niż dotychczas formule. W Choroszczy można będzie potańczyć do muzyki Kapeli Batareja. Pierwsze wydarzenie już w piątek o 19:00. Na placu Brodowicza zostanie otwarta wystawa reprodukcji obrazów z cyklu "Szeptem" Darii Alicji Ostrowskiej.
Natomiast w niedzielę o 20:30 na placu odbędzie się plenerowy pokaz filmu niemego "Śnieżka" z muzyką na żywo w wykonaniu Miss God. Tydzień z warsztatami rozpocznie się w poniedziałek (3.08) i potrwa do niedzieli (9.08).
Zaplanowano: warsztaty tkaniny dwuosnowowej (3.08, godz. 17.00), warsztaty wikliniarskie (4.08, godz. 18.00), warsztaty haftu krzyżykowego (5.08, godz. 18.00), warsztaty garncarskie (6.08, godz. 18.00) i warsztaty kulinarne (7.08, godz. 18.00). Wszystkie odbędą się w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Ponadto w programie są warsztaty tańca tradycyjnego (9.08, godz. 19:30).
Kultura na każdą porę roku w Augustowie
W niedzielę w Augustowie "Kultura na każdą porę roku". O 14:30 na scenie amfiteatru nad Neckiem rozpocznie się koncert Folkowe Wspomnienie Wiosny, na którym wystąpią Czeremszyna i Zespół Tańca Ludowego Bystry.
Czeremszyna, czyli Podlaska Hodowla Muzyki Żywej, to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce, który inspiruje się folklorem słowiańskim. Pieśni pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego opracowane we własnych interpretacjach.
Zespół Tańca Ludowego BYSTRY wiernie odtwarza autentyczne tańce narodowe i ludowe, przyśpiewki i muzykę ludową, a także stroje, instrumenty, gwary oraz brzmienie kapeli z poszczególnych regionów naszego kraju. Ponadto zajmuje się ochroną i rejestracją dawnej kultury ludowej, szczególnie regionalnej, przeplatanej wielokulturowością pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego z naleciałością muzyki żydowskiej.
Rockowania 2020
W niedzielę również pierwsze przesłuchania powiatowe w ramach tegorocznego przeglądu zespołów rockowych Rockowania 2020 w Białymstoku.
W Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14 zaprezentują się zespoły: Acoustic Vapes, Blue Mahoe, Mudrol, Obraz Kontrolny, Przechera, Revera, Święci oraz Veikra. Powalczą o wejście do półfinału imprezy. Przesłuchania rozpoczną się o 16:00, wstęp jest wolny.
Rockowania to największy przegląd zespołów rockowych w regionie, organizowany przez PIK od pięciu lat. Do udziału zapraszane są zespoły amatorskie z województwa podlaskiego, niezwiązane kontraktem płytowym ani inną umową wydawniczą. Pierwszy etap przeglądu to przesłuchania powiatowe, we wrześniu w Siemiatyczach i Zambrowie odbędą się półfinały, a koncert finałowy planowany jest na 10 października w Spodkach PIK w Białymstoku. Główna nagroda Rockowań to 5 tys. zł oraz koncert live na antenie partnera medialnego przeglądu - Polskiego Radia Białystok.