Już po raz ósmy Inny Wymiar zagości w Białymstoku. Inaczej niż w poprzednich latach tym razem białostocka odsłona zainauguruje cały festiwalowy cykl Wschodu Kultury w dniach od 20 do 23 sierpnia.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wschód Kultury - Inny Wymiar 2020
Białystok, 20-23.08.2020 r.
Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo. Przywraca pamięć o tym, co utracone, jednocześnie ukazując dokonania współczesne.
Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.
Program białostockiego festiwalu Wschodu Kultury
Inny Wymiar tradycyjnie już ma charakter interdyscyplinarny. Tegoroczny Inny Wymiar to m.in. koncerty plenerowe i klubowe; muzyka folkowa, elektroniczna, ale też dawna i klasyczna; to pokazy filmowe; wystawy; spektakle teatralne; spotkania i rozmowy poświęcone nieodległej historii i miastom wschodniego pogranicza; spacery edukacyjne służące odbudowywaniu lokalnej pamięci, przybliżające historię miejsc i ludzi. Wszystko to zaprezentują twórcy krajowi oraz partnerzy z Armenii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Izraela, Macedonii, Słowenii, Ukrainy
- mówi Adam Musiuk zastępca prezydenta Białegostoku.
Muzyka, teatr, sztuka, film i społeczność
Tym, co wyróżnia Inny Wymiar, jest podział na pięć wymiarów: muzyki, sztuki, teatru, filmu i społeczności. W ramach Innego wymiaru muzyki słuchacze różnych gatunków muzycznych znajdą coś dla siebie.
W nurcie muzyki folkowej usłyszymy m.in. Dagadanę i Czeremszynę.
Koncert Kobiety Wschodu pokaże różne oblicza artystek tworzących w naszym regionie.
Recital God dag Chopin! i Muzyka szwedzkiego dworu to propozycje dla wielbicieli muzyki klasycznej. A projekt Miasto utkane z dźwięków przybliży dorobek znanych białostoczan (m.in. Wiery Gran czy Zygmunta Białostockigo).
Wystawa artystów z Europy Środkowo-Wschodniej
Inny wymiar sztuki to cztery wystawy. „Strach” przedstawia prace 24 artystek i artystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz z pogranicza z Azją. „Niewidzialni” to efekt projektu fotograficznego o Ukraińcach żyjących w Wielkopolsce.
Wystawa "Na tatarskim szlaku" to próba uchwycenia subtelnej specyfiki mniejszości tatarskiej w Polsce. Zobaczyć będzie można także wystawę fotografii Arega Balayana - „MOB. (Military mobilization)".
Prapremierowy spektakl - thriller pandemiczny
W ramach Innego wymiaru teatru zaprezentujemy spektakle: „PeKiN” Teatru PAPAHEMA, prapremierowo spektakl - thriller pandemiczny: "Rok metalowego szczura" Grupy Coincidentia, "Wilcze dzieci" Kooperacji Flug inspirowany losami niemieckich sierot, które po zakończeniu wojny musiały uciekać z terytorium wroga. Odbędą się także dwie transmisje spektakli - „Prudok” niezależnego projektu teatralnego To My, opartego na książce Białorusina Andreja Chorwata i „Tata, kochałeś mnie?” ukraińskiego Teatru Złote Wrota.
Pokazy filmów nagradzanych na europejskich festiwalach
W ramach Innego Wymiaru filmu pokażemy dwa nagradzane na europejskich festiwalach filmy: „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej i "Ojciec", film bułgarskiego duetu Kristina Grozeva i Petar Valchanov, to słodko-gorzka farsa rodzinna, opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem.
Znikające miejsca i ludzie - spacer edukacyjny
W ramach Innego wymiaru społeczności wybierzemy się na spacer edukacyjny Znikające miejsca i ludzie, podczas którego poznamy bliżej ulicę Mickiewicza, jedną z najstarszych ulic Białegostoku.
Odbędzie się także promocja książki "(Nie)modny Białystok 1939-1959" – bogato ilustrowanej pozycji o tym, co się nosiło w latach 1939-1959 w Białymstoku.
Wschód Kultury to cykl festiwali organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury
i samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Kiedy marzenie staje się faktem… To z pytań o to, jakie jest muzyczne Podlasie narodziła się płyta z utworami podlaskich artystów. Z ciekawości - jak odpowiedzą na pytanie o to, co gra im w duszy, jak słyszą dźwięki swego miasta i regionu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz