Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie: warsztaty, pokazy filmów i propozycje dla najmłodszych
Warsztaty, pokazy filmów i propozycje dla najmłodszych - tak prezentuje się kulturalna oferta na środę (22.07) w naszym regionie.
SlowFest w Supraślu
Warsztaty twórczego pisania, kąpiel leśna i pokaz filmu "Siła ognia" - to propozycje na środę (22.07) w ramach SlowFest Festiwalu.
Jak za Shakespeare’a mięsem rzucano, czyli czy można pięknie przeklinać? Czy opisy przyrody muszą być nudne? Jak stworzyć lepiej, limeryk, rajzefiberek, odwódkę?
Na te i inne pytania uczestnicy i organizatorzy szukają odpowiedzi podczas festiwalowych warsztatów slowliterackich. A takie warsztaty na Slow Feście są cykliczne, warto wziąć w nich udział. Wszystko odbywa się w Akademii Supraskiej
W Augustowie - artystyczna środa – malowanie na śniadanie
Augustowskie Placówki Kultury zapraszają dzieci w wieku od 6 lat na drugie zajęcia plastyczne do Miejskiego Domu Kultury.
Tym razem przygotowano dla najmłodszych "Malowanie na śniadanie", czyli plastyczne spotkanie z naturą i ogrodem warzywnym. Najpierw dzieci spełnią się artystycznie, a potem skomponują zdrowe śniadanie. Zapowiada się smaczna zabawa, a początek o 10:00.
Film "Piłsudski" w Sztabinie i Tykocinie
Trwa trasa z filmem „Piłsudski” – a wszystko w ramach Polski Światłoczułej. Od jutra film można obejrzeć w miejscowościach Przasnysz, Ruciane-Nida, Sztabin i Tykocin.
Polska Światłoczuła już dziewiąty rok przemierza nasz kraj docierając z ambitnymi polskimi filmami i ich twórcami do miejscowości pozbawionych kin. Organizatorzy zapewniają, że najważniejszy punk działalności to pokaz filmu oraz rozmowa z publicznością.
Chcemy tworzyć miejsce do ciekawych dyskusji i zburzyć dystans między widzem a twórcą. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny. Każda dyskusja z twórcą jest transmitowana za pośrednictwem naszej strony internetowej. Internauci mogę również na bieżąco zadawać mu pytania
- piszą w zapowiedzi.
Z każdej trasy powstaje również relacja filmowa a twórca dokumentuje swoją podróż aparatem Leica.
Przejechaliśmy do tej pory 87 958 km. Odwiedziliśmy 155 miejscowości. Zorganizowaliśmy 426 projekcji i spotkań z publicznością - dodaje.
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Inny Wymiar zagości w Białymstoku w dniach od 20 do 23 sierpnia
W Warszawie odbyła się konferencja prasowa i już wszystko wiemy: już po raz ósmy Inny Wymiar zagości w Białymstoku. Inaczej niż w poprzednich latach tym razem białostocka odsłona zainauguruje cały festiwalowy cykl Wschodu Kultury w dniach od 20 do 23 sierpnia.
Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo. Przywraca pamięć o tym, co utracone, jednocześnie ukazując dokonania współczesne.
Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.
Program białostockiego festiwalu Wschodu Kultury Inny Wymiar tradycyjnie już ma charakter interdyscyplinarny. Tegoroczny Inny Wymiar to m.in. koncerty plenerowe i klubowe; muzyka folkowa, elektroniczna, ale też dawna i klasyczna; to pokazy filmowe; wystawy; spektakle teatralne; spotkania i rozmowy poświęcone nieodległej historii i miastom wschodniego pogranicza; spacery edukacyjne służące odbudowywaniu lokalnej pamięci, przybliżające historię miejsc i ludzi. Wszystko to zaprezentują twórcy krajowi oraz partnerzy z Armenii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Izraela, Macedonii, Słowenii, Ukrainy.
Tym, co wyróżnia Inny Wymiar, jest podział na pięć wymiarów: muzyki, sztuki, teatru, filmu i społeczności.
Muzyka
W ramach Innego Wymiaru muzyki słuchacze różnych gatunków muzycznych znajdą coś dla siebie. W nurcie muzyki folkowej usłyszymy m.in. Dagadanę i Czeremszynę.
Koncert Kobiety Wschodu pokaże różne oblicza artystek tworzących w naszym regionie.
Recital God dag Chopin! i Muzyka szwedzkiego dworu to propozycje dla wielbicieli muzyki klasycznej. A projekt Miasto utkane z dźwięków przybliży dorobek znanych białostoczan (m.in. Wiery Gran czy Zygmunta Białostockiego).
Sztuka
Inny wymiar sztuki to cztery wystawy. „Strach” przedstawia prace 24 artystek i artystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz z pogranicza z Azją. „Niewidzialni” to efekt projektu fotograficznego o Ukraińcach żyjących w Wielkopolsce.
Wystawa „Na tatarskim szlaku” to próba uchwycenia subtelnej specyfiki mniejszości tatarskiej w Polsce. Zobaczyć będzie można także wystawę fotografii Arega Balayana – „MOB. (Military mobilization)”.
Teatr
W ramach Innego wymiaru teatru zaprezentujemy spektakle: „PeKiN” Teatru PAPAHEMA, prapremierowo spektakl – thriller pandemiczny: „Rok metalowego szczura” Grupy Coincidentia, „Wilcze dzieci” Kooperacji Flug inspirowany losami niemieckich sierot, które po zakończeniu wojny musiały uciekać z terytorium wroga. Odbędą się także dwie transmisje spektakli – „Prudok” niezależnego projektu teatralnego To My, opartego na książce Białorusina Andreja Chorwata i „Tata, kochałeś mnie?” ukraińskiego Teatru Złote Wrota.
Film
W ramach Innego Wymiaru filmu pokażemy dwa nagradzane na europejskich festiwalach filmy: „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej i „Ojciec”, film bułgarskiego duetu Kristina Grozeva i Petar Valchanov, to słodko-gorzka farsa rodzinna, opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem.
Społeczność
W ramach Innego wymiaru społeczności wybierzemy się na spacer edukacyjny Znikające miejsca i ludzie, podczas którego poznamy bliżej ulicę Mickiewicza, jedną z najstarszych ulic Białegostoku.
Odbędzie się także promocja książki „(Nie)modny Białystok 1939-1959” – bogato ilustrowanej pozycji o tym, co się nosiło w latach 1939-1959 w Białymstoku.