Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie - rzeźby w drewnie, lato w muzeum, film i fotografia
Proponujemy wystawę rzeźby w drewnie Jana Miłaszewskiego, letnie zajęcia w Muzeum Podlaskim, film nagrodzony na festiwalu w Cannes i spotkanie z członkami kolektywu fotografów National Geographic Polska.
Rzeźby w drewnie Jana Miłaszewskiego
Wszystkich, którzy lubią oglądać rzeźby - a przypominamy, że w Białymstoku w kilku miejscach znajdziemy instalacje przypominające, że jesteśmy miastem lalkarzy - zapraszamy na wystawę rzeźby w drewnie Jana Miłaszewskiego. To jeden z najciekawszych białostockich rzeźbiarzy nieprofesjonalnych.
Autor tworzy niewielkich rozmiarów figuratywne formy rzeźbiarskie, w których ukazuje ludzi wszelkich stanów i profesji, o wyrazistej mowie ciała i mimice, pozwalającej z miejsca rozpoznać osoby i odczytać ich emocje. Kameralna aranżacja pozwoli widzom przyjrzeć się bliżej całej różnorodności postaci - od rzemieślników, rolników, kobiet zastanych przy codziennych zajęciach, osób publicznych, ogólnie znanych, po świętych, nawiązujących stylistyką do gotyckich figur Wita Stwosza.
To, co charakterystyczne dla rzeźb Jana Miłaszewskiego, to ironiczne zabarwienie przedstawianych postaci, często nawet zabawne. Przy interesującej formie wzmacnia to siłę ich oddziaływania, stanowiąc osobisty komentarz rzeźbiarza.
Wernisaż we wtorek (21.07) o 16:00, w galerii PIK przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku. Wystawa będzie czynna do 21 sierpnia 2020 r., w dni powszednie w godz. 8:00-18:00.
Lato w muzeum
Lato to czas zabawy na powietrzu, ale dlaczego czasem nie zajrzeć do muzeum? Zwłaszcza że Muzeum Podlaskie szczerze i gorąco zaprasza i proponuje trzy tematy do wyboru:
1. Moja pierwsza wizyta w muzeum - to zajęcia związane z pracą w muzeum. Dzieci podczas zajęć dowiadują się, jaką rolę odgrywa muzeum i kto w nim pracuje. Oglądają wystawy stałe i czasowe. Bawiąc się w muzealników, badają i opracowują eksponaty.
2. Odwiedziny u Jana Klemensa i Izabeli Branickich - uczestnicy spotkania poznają historię Białegostoku za czasów Jana Klemensa Branickiego w oparciu o widowisko multimedialne "Wersal Północy" wśród dźwięków i świateł. Animacja "światło - dźwięk" przeniesie widza w sam środek "Wersalu Północy" - jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich Rzeczypospolitej. Dzieci przyjrzą się barokowym strojom, a następnie zaprojektują własne kreacje szlachcica i szlachcianki. Zajęcia urozmaici koncert muzyki barokowej nagrany w auli Pałacu Branickich.
3. Jak to z pieniądzem było - podczas tego zwiedzania uczestnicy poznają historię pieniądza jako środka płatniczego. Dowiedzą się, czym zajmuje się numizmatyka, poznają podstawowe pojęcia z jej zakresu. Zaprojektują monety i banknoty, a także sami "wybiją" żetony pamiątkowe, co przybliży im technikę powstawania monet. Szczegółowe informacje, zapisy i konkretne daty oprowadzania znajdują się na stronie muzeum.podlaskie.pl.
Film "Siła ognia"
W środę (22.07) zapraszamy do kina na pokaz nagrodzonego na festiwalu w Cannes filmu "Siła ognia". O 18:30 w Kinie Forum. To historia na wskroś uniwersalna i jednocześnie bardzo współczesna. Do leżącej na skraju świata, wyglądającej turystów wioski, wraca Amador, który właśnie odsiedział wyrok za podpalenie. Reakcja najbliższych na jego powrót daleka jest od radości. Niewypowiedziane konflikty tlą się i przybierają na sile z każdym dniem.
Wokół fotografii Żywioły/Woda
W piątek (24.07) zaś warto wybrać się do Galerii Sleńdzinskich - od 18:00 przy Wiktorii spotkanie wokół fotografii Żywioły/Woda. Joanna Kinowska, kuratorka ekspozycji, przeprowadzi rozmowę z członkami kolektywu fotografów National Geographic Polska, czyli Markiem Arcimowiczem, Pawłem Młodkowskim, Mikołajem Nowackim i Marcinem Zaborskim.