Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Podlaskiego od rana odwiedzają lokale wyborcze [zdjęcia]
Ponad 930 tysięcy osób w województwie podlaskim uprawnionych jest do głosowania w wyborach prezydenckich.
Biorąc pod uwagę największe miasta w naszym regionie, to najwięcej uprawnionych do głosowania osób - ponad 223 tysiące - jest w Białymstoku, w Suwałkach to 53,5 tysiąca, a w Łomży - ponad 48 tysięcy.
Natomiast w przypadku powiatów najwięcej uprawnionych - prawie 119 tysięcy - jest w białostockim, najmniej - nieco ponad 16,5 tysiąca w sejneńskim.
Białystok
W Białymstoku osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn mogą skorzystać z bezpłatnych przejazdów do lokali wyborczych. Taką potrzebę można zgłosić do godziny 20:30 pod numerem telefonu: 85 744-34-04.
To obywatelski obowiązek, a kto go nie spełnia nie powinien później narzekać. To najczęściej można usłyszeć od osób, które już zagłosowały w wyborach prezydenckich. W Białymstoku niektórzy zrobili to tuż po otwarciu lokali wyborczych.
Łomża
Wnioskując po kolejkach ustawiających się przed lokalami wyborczymi już od samego rana i po opiniach - mimo epidemii niemal wszyscy głosujący w Łomży zdecydowali się na osobisty udział w wyborach.
Suwałki
Mimo, że czasem w kolejce przed lokalem trzeba postać kilka minut, nikogo to nie odstrasza. W maseczkach i z własnymi długopisami, suwalczanie chętnie przyszli do lokali wyborczych, żeby oddać swój głos na wybranego kandydata. Dla nich jak mówią, to obowiązek.
W Suwałkach zmianie uległy niektóre punkty do głosowania, co wprowadziło niewielkie zamieszanie. Np. siedzibę lokalu wyborczego z Urzędu Miejskiego przy ulicy Noniewicza, przeniesiono budynek dalej do Suwalskiego Ośrodka Kultury, a zamiast głosowania w siedzibie Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Korczaka, głos należy oddać w budynku Urzędu Skarbowego. Zmiany dotyczą 8 lokalizacji, na każdej dotychczasowej znajdują się informacje, gdzie przeniesiono lokal wyborczy.
Augustów
Mieszkańcy Augustowa głosują i namawiają do tego innych. Ich zdaniem jest to demokratyczny obowiązek każdego Polaka i jeśli nie pójdą na wybory nie będą mieli prawa narzekać na nową władzę.
Sokółka
Mimo epidemii, wielu mieszkańców Sokółki wybrało tradycyjną formę głosowania i w kolejkach ustawiają się przed lokalami wyborczymi. Jak mówią, mimo obostrzeń głosowanie przebiega sprawnie.
Wysokie Mazowieckie
W Wysokiem Mazowieckiem uprawnionych do głosowania jest nieco ponad 7 tys. 200 osób. Głosowanie odbywa się tam w sześciu obwodowych komisjach wyborczych.
Gródek
O rzeczywistej frekwencji będziemy mogli mówić jak porównamy ją ze wskaźnikami z poprzednich wyborów - mówi przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 w Gródku. Jednak jej zdaniem mieszkańcy Gródka chętnie uczestniczą w wyborach a sam proces odbywa się bez większych przeszkód.
Mieszkańcy Gródka stosują się do zaleceń sanitarnych. Do południa Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 tylko jednej osobie zwrócono uwagę na brak maseczki na twarzy.
Zambrów
W Zambrowie prawie 17 tys. uprawnionych głosuje w czternastu lokalach wyborczych. Cztery spośród komisji ma swoje siedziby w trzech sąsiadujących ze sobą budynkach przy ul. Wyszyńskiego.
Grajewo
Żeby nie narzekać, że ktoś wybrał za nas - trzeba głosować. Poza tym to prawo i obowiązek każdego obywatela - mówią mieszkańcy Grajewa, którzy głosowali w Obwodowej Komisji nr 1 przy ulicy Mickiewicza.
Tykocin
Podlaskie jest wśród regionów o najwyższej frekwencji - na 3 miejscu w kraju do godz. 12:00. Głosują też mieszkańcy Tykocina. Przed lokalem kolejek nie ma, a wyborcy bez kłopotów dostosowują się do wymogów sanitarnych.
Lokale wyborcze czynne będą od 7:00 do 21:00. Obowiązkowo trzeba mieć nie tylko dokument ze zdjęciem, ale też maseczkę lub inną osłonę nosa i ust. Zalecane jest też to, by mieć własny długopis.