Radio Białystok | Wiadomości | Trzy białostockie uczelnie podsumowały projekt Inkubator Innowacyjności+
Pełzak rehabilitacyjny, elektroniczna przypominajka czy preparat roślinny do zwalczania groźniej choroby pszczół – to 3 z 26 prac przedwdrożeniowych jakie udało się zrealizować na trzech białostockich uczelniach działających we wspólnym projekcie. Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku od dwóch lat prowadzą Inkubator Innowacyjności+.
W sumie w ramach projektu sfinansowano 26 prac przedwdrożeniowych, uruchomiono 4 spółki oraz przygotowano 14 zgłoszeń patentowych. Sfinansowane prace to między innymi system monitorowania jakości powietrza, preparat roślinny do profilaktyki i leczenia zgnilca złośliwego pszczół, program wspomagający obsługę procesu gwarancji dróg krajowych i autostrad, czujnik i systemu zdalnego monitorowania o zdarzeniach w budynku oraz innowacja pedagogiczna "Z Pandą Adą - programowanie na ekranie".
Zadaniem Inkubatora Innowacyjności+ było wspieranie procesu zarządzania transferem technologii i wiedzy do biznesu. Jak mówi Tomasz Stypułkowski kierujący Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej – udało się osiągnąć wzrost zainteresowania biznesu i naukowców komercjalizacją. Jak dodaje Tomasz Stypułkowski, udało się też przekonać naukowców do tego, że dojście do patentu nie oznacza zakończenia ich pracy - za horyzontem jest coś dalej: wdrożenie i wprowadzenie produktu na rynek.
Tomasz Stypułkowski poinformował również, że według obietnicy złożonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt konsorcjum trzech białostockich uczelni ma szansę być kontynuowany i dofinansowany.
O zmianach w edukacji, trwającej reformie, etosie nauczyciela i wyzwaniach, jakie przed nim stoją.
Na jakim etapie jest budowa OSE? Jakie są kłopoty w realizacji?
W programie rozmawiamy o tym, czy i jak zmieniło się nauczanie niepełnosprawnych uczniów przez ostatnie 10 miesięcy i jakie jeszcze zmiany nas czekają.