Radio Białystok | Wiadomości | Czy białostoczanie korzystają z aplikacji ProteGO Safe?

Czy białostoczanie korzystają z aplikacji ProteGO Safe?

autor: Marcin Mazewski

18.06.2020, 07:43, akt. 08:42

ProteGO Safe to aplikacja pomocna w walce z koronawirusem. 

stock.adobe.com
stock.adobe.com


0:00
0:00
Czy białostoczanie korzystają z aplikacji ProteGO Safe? - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jej użytkownicy otrzymują powiadomienia o możliwym kontakcie z osobą zarażoną Covid-19. Jak podkreśla polski rząd - jest całkowicie darmowa, dobrowolna i bezpieczna. Jednak, aby była skuteczna, musi korzystać z niej jak najwięcej osób.

ProteGO Safe w ciągu kilku dni ściągnęło już ponad 150 tysięcy osób. 

Z jej pomocą smartfon rejestruje kontakty z innymi napotkanymi urządzeniami z zainstalowaną aplikacją i przechowuje przez 14 dni. Jeśli jeden z użytkowników ProteGO Safe zarazi się koronawirusem i potwierdzą to służby sanitarne, to otrzyma od nich jednorazowy kod PIN do wprowadzenia w aplikacji. Dobrowolnie może go wpisać, wówczas uruchomi moduł powiadomienia.

 

Rząd przygotował tę aplikację z troski o dobro obywateli, o nasze zdrowie. Jej głównym celem jest powiadamianie ludzi o potencjalnym zagrożeniu. Po zainstalowaniu tej aplikacji i włączaniu Bluetootha, aplikacja namierza inne telefony w okolicy, które mają zainstalowane ProteGO Safe, w trakcie naszego codziennego życia, czyli jeżeli jedziemy pociągiem, autobusem, jesteśmy w pracy, na jakiejś imprezie, na weselu, w kościele... W przypadku gdy któraś z osób, która ma aplikację, zostanie zakażona koronawirusem, zostanie o tym poinformowana, otrzyma z centrum powiadamiania pin, który będzie musiała podać. To oznacza, że poinformuje wszystkich tych, którzy byli w zasięgu działania Bluetootha, czyli w zasięgu kilkunastu metrów przez ostatnie 14 dni. 

Te powiadomienia są anonimowe, nie będzie podane imię i nazwisko, ani też numer telefonu komórkowego tej osoby zakażonej, tylko sama informacja, że takie zdarzenie miało miejsce. Żeby ta aplikacja miała większy sens i żeby faktycznie chroniła naszych obywateli, musi być powszechnie stosowana

- mówi dyrektor oddziału NASK w Białymstoku Mariusz Madejczyk.


Tworząc ProteGo Safe, polscy programiści wzorowali się na pierwszej tego typu aplikacji na świecie, która powstała w Singapurze. ProteGO Safe można pobrać z rządowej strony - gov.pl, a także jest dostępna w sklepach Google Play i App Store. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


18 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem - wyzdrowiały 3 osoby

17.06.2020, 10:34

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o osiemnastu kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.


Państwa UE uzgodniły standardy dot. interoperacyjności aplikacji śledzących koronawirusa

16.06.2020, 15:10

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły standardy techniczne dotyczące interoperacyjności, czyli wymogu współpracy, między aplikacjami na smartfony, które mają śledzić ryzyko infekcji koronawirusem - poinformowała Komisja Europejska.


Rząd zachęca do korzystania z aplikacji ProteGO Safe

14.06.2020, 07:54

Rząd zachęca do korzystania z darmowej aplikacji na smartfony ProteGO Safe. Ma ona ułatwić walkę z ogniskami koronawirusa dzięki anonimowemu powiadamianiu jej użytkowników o kontakcie z osobą zarażoną bez podawania jej danych osobowych.


Systemy śledzenia związane z COVID-19 mogą nie zniknąć po zakończeniu pandemii

7.06.2020, 17:55

Od aplikacji mobilnych po psy - roboty pilnujące ludzi w parku - świat wykorzystuje nowoczesną technologię do walki z pandemią COVID19. Takie systemy mogą być pomocne, ale pojawiają się obawy, że mogą zostać w przyszłości wykorzystane w mniej wzniosłych celach.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok