Radio Białystok | Wiadomości | NFZ zaczął wypłacać dodatki dla pracowników medycznych walczących z epidemią
To rekompensata za rezygnację z kilku źródeł dochodu i pracę tylko w jednej placówce wskazanej przez wojewodę jako miejsce do walki z COVID-19.
850 tysięcy złotych dla podlaskich szpitali
NFZ zaczął wypłacać pieniądze na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników medycznych, którzy zajmują się wyłącznie pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Na razie do trzech podlaskich szpitali trafiło około 850 tysięcy złotych.
Podlaski NFZ przelał na konto szpitala MSWiA w Białymstoku ponad 600 tysięcy złotych; Uniwersytecki Szpital Kliniczny otrzymał ponad 150 tysięcy, natomiast Szpital Dziecięcy w Białymstoku - około 96 tysięcy zł. Fundusz czeka jeszcze na dokumentację rozliczeniową ze szpitali w Hajnówce i Łomży.
Ograniczenia dla pracy do jednego miejsca Ministerstwo Zdrowia wprowadziło, by zmniejszyć ryzyko szerzenia się epidemii koronawirusa.
Rekompensaty należą się tym pracownikom medycznym, którzy w związku z pandemią i ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa musieli ograniczyć się do pracy w tylko jednym miejscu - otrzymają je osoby wykonujące zawód medyczny, które uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w wyodrębnionej komórce organizacyjnej i mają bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - mówi Małgorzata Jopich z Podlaskiego NFZ.
Pieniądze na dodatkowe wynagrodzenia mają być przekazywane co miesiąc.
Rekompensatę ma dostać m.in. około 30 pracowników oddziału zakaźnego Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, który jest wskazany przez wojewodę do walki z COVID-19.
Dodatek także dla innych oddziałów?
W ocenie zastępcy dyrektora do spraw ekonomicznych UDSK Cezarego Rzemka sprawiedliwe byłoby gdyby dodatkowe wynagrodzenie przysługiwało też osobom, które pracują na innych oddziałach, jak na przykład na SOR-ze, i też udzielają pomocy zakażonym koronawirusem (a SOR jest ich jedynym miejscem pracy).
Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje m.in. lekarzom, dentystom, czy ratownikom medycznym, którzy mają wyłącznie kontakt z pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Osoby te muszą dodatkowo pracować w placówkach, które figurują w wykazie miejsc wskazanych przez wojewodę do walki z COVID-19.