Radio Białystok | Wiadomości | Terytorialsi wznawiają nabór do służby - ochotnicy mogą się zgłaszać do siedzib WKU
Terytorialsi wznawiają nabór do służby. Z powodu pandemii koronawirusa ochotnicy nie byli przyjmowani przez kilkanaście tygodni.
Według Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowanie żołnierzy w walce z pandemią zwiększyło zainteresowanie tą służbą. Również w naszym regionie zgłaszali się ochotnicy w tym czasie - mówi porucznik Łukasz Wilczewski z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Rzeczywiście aplikacje spływały. Nawet na naszą skrzynkę mailową przychodziły informacje o tym, że osoby są gotowe założyć mundur i wspierać ochronę społeczności. Nie mogliśmy wtedy rozpocząć szkolenia z uwagi na ograniczenia związane z pandemią. Teraz jest to już możliwe i to jest szansa na to, żeby ten potencjał wykorzystać, więc uruchamiamy szkolenia
- mówi porucznik Łukasz Wilczewski.
Ochotnicy do wojsk obrony terytorialnej mogą zgłaszać się m.in. do siedzib WKU w regionie. Porucznik Łukasz Wilczewski uważa, że służba wojskowa to ciekawa oferta dla wielu osób.
Służba wojskowa to szereg wyzwań, ale też i dużo radości. Naszą misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Od ponad 90 dni prowadzimy operację przeciwkryzysową "Odporna wiosna" i to jest właśnie szansa, aby pomagać ludziom ze swojego regionu
- dodaje porucznik Łukasz Wilczewski.
Pierwsze szkolenia dla ochotników, które zakończą się złożeniem przysięgi wojskowej, rozpoczną się 2 lipca. Terytorialsi szukają również kandydatów do służby zawodowej. Te kwalifikacje rozpoczną się 18 czerwca w Białymstoku i Suwałkach.
Z powodu pandemii koronawirusa nie było hucznych obchodów z okazji święta Brygady a skromne uroczystości w jednostce przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku. Dodatkowo terytorialsi zorganizowali zbiórkę krwi. Niektórzy oddali honorowo krew po wielu latach przerwy.
Specjalny Zespół Interwencji Kryzysowej powstał w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jego głównym celem będzie pomoc w walce z koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej.
Ten sprzęt dostaną m.in. szpitale jednoimienne w Podlaskiem, ale także placówki z oddziałami zakaźnymi czy stacje pogotowia ratunkowego. Kilkadziesiąt tysięcy środków ochrony osobistej jest rozwożonych w poniedziałek (6.04) do placówek służby zdrowia w naszym regionie.
Oddają krew, wspierają Straż Graniczną i pomagają służbom medycznym.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej odnotowuje w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa dużo większe zainteresowanie służbą niż przed kryzysem - poinformował w sobotę (4.04) rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.
Kolejne środki ochrony osobistej trafiają do podlaskich szpitali i laboratoriów. To sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych, rozwożony przez podlaskich terytorialsów.