Radio Białystok | Koronawirus | WOT: dużo większe zainteresowanie terytorialną służbą wojskową
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej odnotowuje w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa dużo większe zainteresowanie służbą niż przed kryzysem - poinformował w sobotę (4.04) rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.
Płk Marek Pietrzak podkreślił jednak, że w związku ze zmianą modelu funkcjonowania WOT ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy nie ma teraz możliwości rozpoczęcia służby. Dodał jednak, że wszyscy zainteresowani mogą złożyć deklarację drogą mailową.
- Wszyscy ochotnicy, którzy chcą zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, powinni przesłać swoją deklarację na adres: rekrutacjaWOT(at)mon.gov.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, nr telefonu, adres e-mail, wskazać WKU właściwe dla miejsca zameldowania oraz podać informację, czy jest się żołnierzem rezerwy - wyjaśnił płk Pietrzak.
"Gdy tylko podjęta zostanie decyzja o wznowieniu powołań do służby w WOT, zadeklarowane osoby otrzymają stosowne informacje o sposobie dalszego postępowania" - dodał.
Pietrzak podkreślił również, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza ułatwić powoływanie do WOT rezerwistów, którzy odeszli z wojska w ciągu ostatnich dwóch lat.
- Resort liczy przy tym na powrót do wojska specjalistów, których kompetencje mogą zostać wykorzystane w walce z koronawirusem. Procedowane zmiany pozwolą w o wiele szerszym zakresie zaangażować żołnierzy rezerwy, już jako żołnierzy OT, do pomocy w aktywnym zwalczaniu zagrożeń spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa - zaznaczył.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od 6 marca prowadzą działania związane z walką z pandemią COVID-19. Od 18 marca WOT prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową - "Odporna Wiosna", której celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
Żołnierze #WOT rozpoczęli w #Podlaskie.m pobieranie wymazów od osób potencjalnie zakażonych.#Białystok
— Radio Białystok #ZostańWDomu (@radiobialystok) April 4, 2020
#KoronawirusWPolsce
@MON_GOV_PL
@mblaszczak
@marekpietrzak76
@terytorialsi
https://t.co/zjvaMeIkUu
Działania te są widoczne w lokalnych społecznościach, co zdaniem Pietrzaka zwiększa zainteresowanie służbą.
- Wydarzenia z ostatnich tygodni pokazały, że terytorialsi w wielu miejscach są niezbędni. Żołnierze-ochotnicy udowodnili swoją gotowość, profesjonalizm, bez obaw podjęli się najtrudniejszych zadań - podkreślił.
W ramach "Odpornej Wiosny" terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritas, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. Wspierają również policję, straż graniczną oraz służy lotniskowe.
Terytorialsi rozwożą środki ochrony osobistej do podlaskich szpitalihttps://t.co/Vuuw1pOxzq
— Radio Białystok #ZostańWDomu (@radiobialystok) April 2, 2020
W Wojskach Obrony Terytorialnej służy obecnie 25 tys. żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Kluczem jest terytorialność - przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z których żołnierze się wywodzą.
Żołnierze w całej Polsce oddają krew. Jednego dnia akcji podlascy terytorialsi oddali 36 litrów.@terytorialsi
— Radio Białystok #ZostańWDomu (@radiobialystok) March 27, 2020
@marekpietrzak76
@MON_GOV_PL
@mblaszczak
@1_PBOT
#ZawszeGotowiZawszeBliskohttps://t.co/aiww02no8T
Aby zostać żołnierzem należy spełnić kilka podstawowych zasad: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk oraz niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.