Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski wręczył odznaczenia z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego
Dziewiętnastu samorządowców z gmin wiejskich odebrało w poniedziałek (8.06) w Białymstoku państwowe odznaczenia przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi na rzecz społeczności lokalnych. Złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi wręczył im wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Odznaczenia, prezydent RP przyznał na wniosek Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce.
Święto samorządu terytorialnego obchodzono 27 maja, w rocznicę zorganizowania tego dnia w 1990 r. pierwszych wyborów samorządowych w Polsce. Były to jednocześnie pierwsze w pełni wolne wybory w III RP.
Wojewoda podlaski przypomniał, że 30 lat temu samorząd był tylko na poziomie gminnym, a powiaty i samorządy województw powstały w 1999 r.
"Na pewno 30-lecie obfitowało w różnego rodzaju zdarzenia, otoczenie się zmieniało, Polska się zmieniała, świat się zmieniał przez te 30 lat" - mówił Bohdan Paszkowski. Jak zauważył, samorządy miały różne ważne, trudne zadania, cele, zmieniły się priorytety, sposoby działania, ale główny cel - zaspokajanie potrzeb danej społeczności, wspólnoty lokalnej - nie zmienił się.
Podkreślił, że niezależnie od oceny ostatnich 30 lat, należy powiedzieć, że bez samorządu kilkadziesiąt ostatnich lat w Polsce wyglądałoby inaczej. "Na pewno to, co państwo zrobiliście, wymaga docenienia. Myślę, że te odznaczenia poświadczają państwa zaangażowanie, zespołów, które tworzyliście, bo przecież praca w samorządzie jest pracą wspólną" - zaznaczył Paszkowski.
"Samorządy stanowią część państwa" - podkreślił. Jak dodał, ważne jest współdziałanie, współpraca - także z rządem, ale i samorządów między sobą, z różnymi organizacjami społecznymi, z sołectwami. Za taką współpracę Bohdan Paszkowski podziękował. Mówił też o pomocy, jaką dostają samorządy w ramach różnych programów rządowych.
Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć podkreślił, że 27 maja 1990 r. był momentem "szoku", "epokową chwilą". "27 maja 1990 r. obudziliśmy się w innej rzeczywistości. Mówię to z pełną odpowiedzialnością". Ocenił, że do dziś trwa "prawdziwa samorządność" jaką wtedy nadano samorządom.
"Słowo samorządność przetrwało w gminach, miastach do dnia dzisiejszego" - zaznaczył Grzegorz Jakuć. Według niego żadna, najlepsza reforma nic nie znaczy bez ludzi zaangażowanych w pracę w samorządzie przez te wszystkie lata. "Radni, sołtysi, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci" - podkreślił. Przypomniał jednocześnie, że w różnych badaniach reforma samorządowa, którą przeprowadzono w Polsce, jest oceniania pozytywnie.