Radio Białystok | Wiadomości | Regionalne obchody 31. rocznicy wyborów czerwcowych
31 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się wybory parlamentarne (pierwsza tura) na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu.
Wybory z 4 czerwca 1989 to były pierwsze w powojennej historii kraju częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu, który w PRL został zlikwidowany po sfałszowanym referendum 1946 roku.
Spektakularne zwycięstwo w głosowaniu 1989 roku odniosła Solidarność, kierowana przez Lecha Wałęsę. Po raz pierwszy od 1945 roku do udziału w głosowaniu dopuszczono opozycję. Po raz pierwszy wybrano także Senat, tworząc dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe.
W naszym regionie, tak, podobnie jak w całym kraju - z powodu pandemii, nie było oficjalnych obchodów.
Ale np. w centrum Białegostoku na ulicy Tadeusza Mazowieckiego można oglądać wystawę upamiętniającą zryw solidarnościowy, który doprowadził do upadku komuny w Polsce - informuje prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
W 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych prezydent @TTruskolaski zaprasza do obejrzenia wystawy upamiętniającej drogę Polaków do wolności: https://t.co/Ar3X7zdiaR ????????
— Wschodzący Białystok (@WBialystok) June 4, 2020
Wystawa „Solidarnie ku wolności” znajduje się przy ul. T. Mazowieckiego w #Białystok
pic.twitter.com/Mkj3LH43Hz
Rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 1989 roku uczciły też władze Łomży.
Przed tablicą wmurowaną w fasadę ratusza, która upamiętnia to wydarzenie, złożono kwiaty. Podczas uroczystości historyk Sławomir Zgrzywa przypomniał, że czerwcowe wybory tylko częściowo wolne. W 1989 roku działał on w Komitecie Obywatelskim "Solidarność", który wprowadził wtedy z okręgu łomżyńskiego do parlamentu dwóch posłów i dwóch senatorów.
Posłami zostali Ryszard Kraszewski i Marek Rutkowski, senatorami Lech Kozioł i Ryszard Reiff. Spoza "Solidarności" mandaty zdobyli w tym okręgu także Mieczysław Czerniawski (PZPR) i Witold Leśniewski (ZSL).
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski nawiązując do rocznicy, przypomniał, że te wybory otworzyły także m.in. drogę do powstania w Polsce samorządów, które w tym roku obchodzą 30-lecie swojego istnienia.
W Suwałkach w rocznicę czerwcowych wyborów władze złożyły kwiaty pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja.