Radio Białystok | Wiadomości | Matura w nietypowych warunkach - przed egzaminem w maseczce
W poniedziałek (8.06) maturzyści zasiądą do egzaminu dojrzałości w okolicznościach podwyższonych procedur bezpieczeństwa związanych z epidemią koronawirusa.
Z zachowaniem dystansu, bez wnoszenia zbędnych rzeczy na salę i ze swoim długopisem. W związku z epidemią koronawirusa podczas tegorocznych matur muszą być spełnione wytyczne sanitarne. Pierwszy dzień egzaminów dojrzałości już w poniedziałek.
Pierwotnie matury miały się rozpocząć 5 maja. Z powodu trwającej epidemii przesunięto ten termin. Egzaminy pisemne odbędą się w tradycyjnej formie, natomiast w tym roku zrezygnowano z egzaminów ustnych.
Szkoły przygotowane do nowych wytycznych - zapewnia CKE
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik mówi, że dyrektorzy stanęli na wysokości zadania, żeby uczniowie i nauczycieli czuli się bezpiecznie, a zmiany widać już od wejścia.
Dyrektor CKE wyjaśnia, że dyrektorzy będą wpuszczali uczniów grupami i wyznaczą konkretne godziny przyjścia. Uczniowie wejdą do szkoły różnymi wejściami, prosto na wyznaczone im konkretne piętra.
- Niektórzy dyrektorzy nawet opracowują drogi, którymi maturzyści mogą chodzić. Konkretna grupa, konkretną drogą tak, żeby nie stykali się ze sobą. I to bardzo dobrze. Chodzi o to, żeby ten kontakt grupowy był jak najmniejszy - mówi dr Marcin Smolik.
Do szkoły nie będą mogły wejść osoby z zewnątrz. Uczniowie na sali egzaminacyjnej będą mogli siedzieć bez maseczek, będą musieli mieć swoje przybory.
- Maturzyści i nauczyciele są przeszkoleni, i wiedzą, jakie procedury wypełnić, żeby bezpiecznie napisać egzamin - mówi dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie Joanna Kiełbasa.
- Wszystkie stanowiska są oddalone od siebie o co najmniej 1,5 m tam, gdzie było to możliwe czasami nawet o dwa metry. Będą przygotowane maseczki, będą przygotowane płyny dezynfekcyjne. Wszyscy pracownicy obsługi są gotowi, żeby przed każdym egzaminem dezynfekować salę, wietrzyć salę - mówi Joanna Kiełbasa.
Wytyczne sanitarne zostały przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego. W poniedziałek do egzaminu przystąpi ponad 272 tys. tegorocznych maturzystów.