Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: rodzice co szóstego ucznia klas I-III deklarują powrót dziecka do szkoły
W klasach I-III w białostockich szkołach samorządowych rodzice co szóstego ucznia deklarują powrót swoich dzieci do placówek od 25 maja - wynika z danych magistratu. Urząd we współpracy ze szkołami przygotował procedury bezpiecznej pracy takich placówek, rodzice mają też wypełniać kwestionariusze.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dane o liczbie dzieci najmłodszych klas, których rodzice są zainteresowani wysłaniem ich do szkół od przyszłego poniedziałku, przedstawił we wtorek w trakcie wideokonferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Jak podał, na 7954 uczniów klas I-III, rodzice 1364 deklarują, że ich dzieci pójdą do szkoły.
Miasto opracowało procedury, wedle których mają pracować szkoły po przywróceniu w nich zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów najmłodszych klas; są też kwestionariusze rekrutacyjne dla rodziców, które muszą być dostarczone (elektronicznie lub w wersji papierowej) do placówek.
"Powstanie nam taka szkoła kilku prędkości" - mówił dyrektor SP nr 51 w Białymstoku Andrzej Wasilewski, który był członkiem zespołu tworzącego te procedury.
W przypadku tej szkoły od poniedziałku w placówce ma pojawić się ok. 25 proc. dzieci normalnie uczęszczających do klas I-III; będą pracować w łączonych grupach międzyoddziałowych, z zajęciami przede wszystkim o charakterze opiekuńczym.
Zajęcia poprowadzą dla nich głównie nauczyciele ze świetlicy plus nauczyciele wspomagający; pozostałe dzieci będą nadal uczyć się w trybie online przez nauczycieli podstawowych.
ZNP zaapelowało we wtorek (19.05) do premiera o zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Apel związany jest z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu m.in. przedszkoli i szkół.
Niespełna 8 proc. dzieci wróciło do otwartych od poniedziałku (18.05) w Łomży przedszkoli miejskich.
Od poniedziałku (18.05) mogą być prowadzone m.in. zajęcia praktyczne dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych, a także zajęcia specjalistyczne m.in. z dziećmi mającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
Takie napisy pojawiały się wcześniej m.in. na stadionie miejskim czy kościołach, teraz na Szkole Podstawowej nr 51 w Białymstoku zawisł baner z napisem "Tęsknimy za Wami!".
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych został przedłużony do 14 czerwca - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Z zasiłku będą mogli skorzystać także rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek, nie wyślą do nich dzieci.
Nie wszyscy uczniowie i słuchacze szkół branżowych w Podlaskiem skorzystają z możliwości wznowienia zajęć praktycznych w tradycyjnej formie.
Ministerstwo edukacji narodowej informuje, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie tego, jak będzie wyglądała nauka w szkołach po 7 czerwca. Na razie zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 24 maja.
W białostockich żłobkach zabraknie miejsc dla części dzieci, których rodzice deklarują powrót pociech do placówek po ich otwarciu - poinformował we wtorek prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. W przedszkolach sytuacja jest lepsza, ale niektóre dzieci mogą trafić do innych placówek, niż dotąd.
Od poniedziałku (11.05) są otwarte przedszkola w Michałowie i Czarnej Białostockiej. Od 15 maja będą też otwarte placówki w Wasilkowie i Supraślu.