Radio Białystok | Wiadomości | Odmrażanie szkół branżowych w Podlaskiem
Nie wszyscy uczniowie i słuchacze szkół branżowych w Podlaskiem skorzystają z możliwości wznowienia zajęć praktycznych w tradycyjnej formie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W ramach kolejnego etapu "odmrażania" placówek oświatowych taką możliwość dopuścił od najbliższego poniedziałku (18.05.) w niektórych szkołach branżowych minister edukacji narodowej.
"Chodzi o to, by uczniowie byli w stanie odbyć odpowiednią praktykę przed przystąpieniem do egzaminów zawodowych" - argumentowały władze.
Jednak, jak zauważają dyrektorzy takich placówek, nie wszyscy uczniowie lub ich rodzice są gotowi podjąć takie ryzyko.
"To tylko propozycja, nie ma zaś przymusu, czekamy więc na kolejne wytyczne" - mówi dyrektor ZSOiZ w Ciechanowcu Łukasz Godlewski. Zwraca on uwagę na to, że uczniowie szkół branżowych zajęcia praktyczne mają poza budynkiem szkoły, a by zostały wznowione, potrzebne jest porozumienie szkół, słuchaczy i pracodawców, u których te zajęcia się odbywają, a na to - jego zdaniem - potrzeba więcej czasu.
Zajęcia praktyczne dla uczniów wielu takich placówek w naszym województwie prowadzą centra kształcenia i to od tego czy będą gotowe je wznowić, zależy powrót do tradycyjnych zajęć uczniów.
Najmniejsze problemy z organizowaniem takich zajęć mają szkoły, w których polegają one na zdobywaniu prawa jazdy.
"Zarówno instruktorzy, jak i ośrodki egzaminacyjne wznowiły swoją działalność, więc rolą szkoły jest tylko sprawdzenie, ilu uczniów musi dokończyć obowiązkowe 30 godzin nauki jazdy i ułożyć harmonogram ich zajęć" - mówi dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku Renata Frankowska.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Będą obowiązywały podczas egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnego, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz zawodowego w 2020 roku.
Ograniczenie funkcjonowania szkół zostało przedłużone do 7 czerwca 2020 r. - wynika z opublikowanego w piątek (15.05) projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. Projekt zakłada też m.in. stopniowe uruchamianie szkół podstawowych.
Ministerstwo edukacji narodowej informuje, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie tego, jak będzie wyglądała nauka w szkołach po 7 czerwca. Na razie zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone do 24 maja.
To nowa sytuacja zarówno dla studentów jak i wykładowców. Większość uczelni, na czas zawieszenia zajęć dydaktycznych z powodu epidemii koronawirusa, wprowadziła nauczanie zdalne.
Od poniedziałku (11.05) są otwarte przedszkola w Michałowie i Czarnej Białostockiej. Od 15 maja będą też otwarte placówki w Wasilkowie i Supraślu.
Będą staże, kursy, udział w targach i konkursach branżowych. M.in. na to zarząd województwa podlaskiego przyznał ponad 3 mln zł Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku.
Przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze Obróbki Metali ponownie porozumiały się ze Branżową Szkołą Pierwszego Stopnia nr 10 w Białymstoku. Wspólnie zorganizują nowe kierunki nauki, a także płatne praktyki.