Radio Białystok | Wiadomości | Wirtualna Noc Muzeów w Podlaskiem
Nietypowa, bo wirtualna Noc Muzeów przed nami.
Noc Muzeów w Muzeum Podlaskim w Białymstoku
Noc Muzeów można spędzić od 18:00 na facebookowych fanpage'ach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Zaczyna się od opowieści o jednym z najbardziej spektakularnych odkryć archeologicznych Podlasia. Będzie można usłyszeć o księżniczkach, skarbach i starożytnych grobowcach. Początek o 18:10, pół godziny później warto śledzić gawędę o artystycznych podróżach Kossaków na fanpage'u Muzeum Podlaskiego.
Branickim poświęcono czas po 19:20. Będzie można usłyszeć o celach, kierunkach a także sposobie, warunkach i tempie podróżowania jednego z najbardziej mobilnych magnatów.
Po 20:00 przeniesiemy się do Tykocina, na fanpage'u Muzeum będzie można zwiedzić Synagogę – siedzibę muzeum, ale również pobliże zamku, kościoła, rynek oraz na miejscowe nekropolie. Po 20:40 przeniesiemy się wirtualnie do Bielska Podlaskiego, żeby zajrzeć do wnętrza starej chaty, a po 21:20 Muzeum Ikon w Supraślu pokaże nową wystawę ikon Jerzego Nowosielskiego.
Około 22:00 w Muzeum Rzeźby przy Świętojańskiej białostocki artysta - Antoni Szymaniuk zaprezentuje akwarele i obrazy olejne z wielu podróży, a potem można będzie zajrzeć do Muzeum Historycznego, żeby odkrywać początki ruchu autostopowego i jego wpływ na kulturę popularną lat 60. i 70. XX w.
Tegoroczną Noc Muzeów - przypominamy, tylko wirtualną, zakończy historyczny spacerek z Hermesem. Andrzej Lechowski zabierze nas o północy w podróż konką czyli białostockim tramwajem konnym.
Noc Muzeów w tym roku – to podglądanie fanpage'y facebookowych i stron internetowych Muzeum Podlaskiego. Kilka miejsc zaprezentujemy także w popołudniowym programie PRB po 15:00.
W Noc Muzeów włącza się też Opera i Filharmonia Podlaska
- W tym roku wirtualnie wyruszymy w podróż po gmachu przy Odeskiej 1 i przekonamy się, że za każdym rogiem kryje się wyjątkowa historia - mówi dyrektor Opery Ewa Iżykowska - Lipińska i dodaje: "naszym muzeum są nasze produkcje, ten wątek chcemy pokazać, ale nie mogę zdradzać wszystkich tajemnic, ale będziemy wkraczać w przeszłość naszej instytucji, pokazywać fragmenty naszej działalności za pomocą zdjęć, za pomocą tego, co się dzieje za kulisami".
W "Nocy Muzeów" będzie można uczestniczyć poprzez profil Opery i Filharmonii Podlaskiej na Facebooku w sobotę (16.05) od 18:00 do 22:00.
Natomiast o 19:00 na kanale Opery na YouTube rozpocznie się transmisja utworu "Missa pro pace” Wojciecha Kilara, "utworu - jak mówi Ewa Iżykowska - Lipińska - przenikniętego duchem średniowiecznej muzyki kościelnej, w którym przeważa nastrój medytacji i modlitewnego skupienia". Dzisiejsza prezentacja tego utworu związana jest z przypadającą 18:00 maja setną rocznicą urodzin papieża Jana Pawła II.
Wojciech Kilar skomponował utwór "Missa pro pace”, czyli "Mszę za pokój" na zamówienie Kazimierza Korda – dyrektora Filharmonii Narodowej z okazji 100-lecia tej instytucji.
Prezentacja w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
W ciągu dnia możemy już odwiedzać Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ale Nocy Muzeów w skansenie - podobnie jak w innych placówkach - w tym roku będzie online.
Pod hasłem "NOCNI MYŚLIWI" w sobotę na profilu facebookowym oraz kanale YouTube - Sokolnicy z Ośrodka Edukacji Ekologicznej zaprezentują tych, spośród swoich podopiecznych, którzy polują nocą. To przede wszystkim sowy. Z kolejnych klipów będziemy mogli poznać zwyczaje m.in.: puchacza europejskiego, puchacza bengalskiego czy płomykówki.
Premiera pierwszego klipu o 18:00 - czyli w porze zwyczajowego rozpoczęcia zwiedzania w ramach Nocy Muzeów.