Radio Białystok | Wiadomości | Zmiany w komunikacji miejskiej w Białymstoku
Nadal na większości linii obowiązywać będzie rozkład sobotni, ale w związku ze zmniejszeniem obostrzeń w całym kraju, będą też zmiany w białostockiej komunikacji miejskiej
"Decyzja o zwiększeniu liczby pasażerów nas cieszy" - mówił prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, choć zapowiedział, że w przypadku miejsc siedzących nadal będą ograniczenia.
"W autobusach pojawią się informacje o łącznej liczbie pasażerów, którzy będą mogli być jednocześnie przewożeni. Na siedzeniach pozostawione zostaną przywieszki ograniczające zajmowanie miejsc; nadal obowiązywać będzie ruch „okrężny”: wsiadanie drugimi drzwiami, a wysiadanie ostatnimi i nadal przy kabinach kierowców pozostaną wydzielone strefy bezpieczeństwa".
Obecnie w autobusie może być tylu pasażerów, ile wynosiła suma połowy miejsc siedzących. Od 18 maja będzie to 30% zarówno miejsc stojących jak i siedzących. Dlatego też w Białymstoku na niektórych liniach nie będzie już dublowania autobusów. Dotyczy to linii nr: 21, 24 i 103. Jeśli jednak pojawią się problemy, to - jak zapewniają urzędnicy - będą reagować na bieżąco.
Oferty dziewięciu firm i konsorcjów wpłynęły w przetargu na pierwszy w Białymstoku parking typu park and ride, którego oferty otwarto w czwartek (30.04). Na parkingu ma być dostępnych ok. 100 miejsc.
Nie ma co liczyć ani na zwrot pieniędzy, ani na zawieszenie trzy-miesięcznych biletów komunikacji miejskiej w Białymstoku, nawet, jeśli ktoś z nich nie korzysta.
16 miejsc, w których na co dzień bywa wiele osób, np. osiedlowe targowiska, objęła akcja dezynfekcyjna, przeprowadzona w nocy z wtorku na środę (7-8.04) w Białymstoku. W zależności od rozwoju pandemii koronawirusa, miasto nie wyklucza kolejnych takich działań.
Od środy (1.04) w Białymstoku bilety autobusowe można kupić także w biletomatach zamontowanych we wszystkich miejskich autobusach - poinformowało miasto. Za bilet w biletomacie można zapłacić m.in. kartą płatniczą.
Mimo zapowiedzi prezydenta Białegostoku, na niektórych liniach BKM, nie jeżdżą o tej samej porze dwa autobusy.
Unia Metropolii Polskich wystosuje list do premiera w sprawie ograniczeń dotyczących komunikacji miejskiej w związku z epidemią koronawirusa. Obecne rozwiązanie uważa za "nieżyciowe", podkreśla że nie były konsultowane z samorządami, a to one odpowiadają za komunikację miejską.
To prośba do mieszkańców o wyrozumiałość i o samodyscyplinę. W związku z kolejnymi ogólnopolskimi ograniczeniami władze Białegostoku wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.