Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku - z powodu oszczędności - rezygnują z iluminacji budynków
Niektóre na razie nie będą podświetlane, a inne będą oświetlone krócej niż dotychczas.
Do odwołania nie będzie oświetlenia na budynkach przy ulicy Kilińskiego - czyli na dawnej siedzibie Książnicy Podlaskiej, budynku Prokuratury Okręgowej i na Pałacyku Gościnnym.
Natomiast obiekty sakralne będą oświetlone do 23:00 - a nie do północy - jak dotychczas. Później zewnętrzne oświetlenia kościołów i cerkwi będą wyłączane.
W Białymstoku zmiany wprowadzono też w przypadku oświetlenia ulicznego.
- W przypadku ulicznego oświetlenia po zmianie czasu jest ono później włączane wieczorem i wcześniej wyłączane rano. Na razie to jedyna zmiana. Całkowicie uliczne oświetlenie nie będzie wyłączane, bo decydują tu kwestie bezpieczeństwa. Zapadła jedynie decyzja, by nie oświetlać miejsc przy szkołach, placach zabaw, czy boiskach - bo te miejsca są zamknięte - mówi zastępca prezydenta miasta - Przemysław Tuchliński.
Zainteresowanie maseczkami przerosło możliwości techniczne. Dlatego białostoccy urzędnicy zdecydowali o uruchomieniu jeszcze jednego sposobu zgłoszenia zapotrzebowania. To adres e-mailowy.
Białostocki magistrat publikuje listę lokalnych firm i sklepów, w których można kupić maseczki ochronne, wymagane do zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Zainteresowane firmy powinni same zgłaszać się do urzędu; ich dane trafiają na listę, która ma być stale uzupełniana.
Wskutek mniejszych wpływów z podatków i opłat w tegorocznym budżecie Białegostoku zabraknie ok. 100 mln zł - szacuje prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Spadek wpływów z komunikacji miejskiej, związany z mniejszym ruchem pasażerów, oszacował np. na 2 mln zł miesięcznie.