Radio Białystok | Wiadomości | Spłonęło ponad tysiąc hektarów bagiennych łąk i lasów w Biebrzańskim Parku Narodowym [wideo, zdjęcia]

Spłonęło ponad tysiąc hektarów bagiennych łąk i lasów w Biebrzańskim Parku Narodowym [wideo, zdjęcia]

autor: Paweł Wądołowski

20.04.2020, 07:34, akt. 21.04.2020, 11:03

Prawie 1300 ha spłonęło w Biebrzańskim Parku Narodowym. W akcji ratowniczej wzięło udział 40 zastępów straży pożarnej i 3 samoloty gaśnicze. Władze Parku poinformowały, że spaliły się jedne z jego najcenniejszych fragmentów - to siedlisko wielu rzadkich zwierząt i roślin. Przyczyny pożaru na razie nie są znane.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Płonie blisko tysiąc hektarów bagiennych łąk i lasów w Biebrzańskim Parku Narodowym - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z ogniem walczy ponad 150 strażaków - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Z Andrzejem Grygorukiem rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mieszkańcy okolicy o pożarze - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ogień w Biebrzańskim Parku Narodowym pojawił się w niedzielę (19.04) po południu. Park informował wcześniej, że paliły się jedne z najcenniejszych przyrodniczo terenów na styku trzech powiatów: augustowskiego, monieckiego i sokólskiego w rejonie Kopytkowa i Polkowa w stronę obszaru ochrony ścisłej Czerwone Bagno.

Akcja trwała na trudno dostępnym, bagiennym terenie, zakończyła się we wtorek (21.04) nad ranem - poinformował dyżurny w Wojewódzkim Stanowisku Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Dodał, że na miejscu zostali pracownicy parku, który nadzorują teren i mają informować, gdyby znowu pojawił się ogień.

W poniedziałek (20.04) przez cały dzień w akcji gaśniczej brało udział około 150 strażaków zawodowych i ochotników, straż leśna, pracownicy parku. Wykorzystywano trzy samoloty gaśnicze Lasów Państwowych, drony. Drony były także pomocne w lokalizacji ognia.

Z danych z map cyfrowych, szacunków służb, danych z dronów wynika, że spłonęło ok. 1,3 tys. ha łąk i lasu - podały w poniedziałek wieczorem straż pożarna i dyrekcja parku. Rzeczywistą powierzchnię pożaru mają pokazać dopiero zdjęcia satelitarne, Biebrzański PN ma je otrzymać we wtorek - informowała wcześniej dyrekcja parku.


Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym. Chroni cenne obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych. Wiosenne pożary podmokłych łąk, które mogą być skutkiem wypalania traw przez człowieka, mają miejsce w tym rejonie co roku, mimo że o niewypalanie traw apelują cały czas dyrekcje parków i strażacy.



źródło: PAP | red: zmj, rbon, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W ciągu ostatnich kilkunastu godzin w Podlaskiem odnotowano 26 pożarów traw

13.04.2020, 10:45

W ostatnich dniach najgroźniejszym pożarem do jakiego wzywano strażaków były płonące łąki i torfowiska w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie ogień objął ponad trzy hektary trudno dostępnego terenu. Po wielogodzinnej akcji, pożar udało się opanować, ale nie były to jedyne tego typu zdarzenia w regionie.


Strażacy walczą z pożarem łąk i torfowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym [zdjęcia]

12.04.2020, 13:02

Płoną łąki i torfowiska na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Parki narodowe oraz strażacy apelują o niewypalanie traw

31.03.2020, 17:59

O niewypalanie traw, bo szkodzi to przyrodzie i ludziom, zaapelowały parki narodowe Narwiański i Biebrzański oraz strażacy. Tylko w ostatnią niedzielę (29.03) nad Narwią spłonęło ok. 20 ha trzcinowisk. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok