Radio Białystok | Wiadomości | Do lasów bez maseczki, godziny dla seniorów tylko w tygodniu - jest nowe rozporządzenie
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Zgodnie z nim od poniedziałku (19.04) możliwe będzie przemieszczanie się w celach rekreacyjnych m.in. po parkach i lasach. W weekendy nie będzie godzin dla seniorów w sklepach.
W lasach nie trzeba zakrywać ust i nosa
Od poniedziałku (20 kwietnia) ponownie zostaną otwarte lasy i parki narodowe w całej Polsce, do których wstępu zabroniono z powodu epidemii koronawirusa - informuje Ministerstwo Środowiska. Nie będzie w nich obowiązku noszenia maseczki ochronnej. Decyzję podjęto z rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.
Zgodnie z nią dyrektorzy parków narodowych będą mogli sami zadecydować, którą część parku pozostawią zamkniętą. Nie będzie im jednak wolno zamknąć parku w całości. Ich pracownicy i straże będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach.
Nowa normalność - etapy znoszenia ograniczeń
Ministerstwo Środowiska podkreśla, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i obowiązek utrzymania bezpiecznego odstępu.
- Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma - powiedział minister Michał Woś.
Zgodnie z decyzją Rady Ministrów zamknięta pozostaje mała infrastruktura leśna, czyli urządzenia do zabawy dla dzieci, wiaty i miejsca biwakowe. Ze względu na panującą suszę należy zachować szczególna ostrożność.
W rozporządzeniu podkreślono, że powierzchnia lasów wynosząca w kraju około 9,2 mln ha jest bezpieczna dla ludzi i nie powoduje możliwości bezpośredniego spotkania. Zaznaczono, że jedynymi miejscami, gdzie ewentualnie może dojść do kontaktu i grupowania się osób są wskazane w przepisie obiekty.
Nowe zasady robienia zakupów
Rozporządzenie Rady Ministrów podaje zasady dotyczące liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać np. w placówkach handlowych, na stacjach i targowiskach, a także na poczcie.
Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m kw. wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4, zaś w sklepach o powierzchni większej niż 100 m kw. na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni.
Godziny dla seniorów tylko w tygodniu
Jak zaznaczono, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 12:00 z tych usług skorzystać mogą wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. W mocy pozostanie zapis, że sklepy zapewniać mają jednorazowe rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk.
Co się jeszcze zmieni?
Od 20 kwietnia osoby poniżej 13 lat będą zobowiązane do poruszania się pod opieka osób dorosłych. Starsza młodzież, inaczej niż obecnie, nie będzie musiała mieć opiekuna.
W miejscach ogólnodostępnych obowiązkowe jest już teraz zasłanianie nosa i ust. Można to robić przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. W rozporządzeniu wskazano, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy przebywania na terenie lasów.
Doprecyzowano, że zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe w miejscach ogólnodostępnych (i tylko w tych), a takim nie jest np.: gospodarstwo rolne lub rodzinne ogródki działkowe.
Kiedy musimy zakrywać usta i nos?
Rozporządzenie przewiduje, że nadal, do odwołania, obowiązuje czasowe ograniczenie prowadzenie przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów spożywanych na miejscu; związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje oraz związanej z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi. Ograniczenie dotyczy też m.in. prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.
Nadal obwiązywać mają ograniczenia dotyczące działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
Zmiany w kościołach i w organizacji pogrzebów
W trakcie sprawowania kultu religijnego w budynku będzie mógł znajdować się jeden uczestnik na 15 m kw. powierzchni tego budynku, nie wliczając osób sprawujących kult. Podczas pogrzebu na cmentarzu będzie mogło znajdować się nie więcej niż 50 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny, dokonujących pochówku lub zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy.
Aktualne będą rozwiązania dotyczące zaprzestania udzielania świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Nadal wstrzymana ma być rehabilitacja, z wyjątkiem sytuacji grożącej poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta oraz m.in. świadczeń udzielanych za pomocą systemów teleinformatycznych.
Rozporządzenie utrzymuje zakaz zgromadzeń. W mocy będzie też m.in. zakaz korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich, w części w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci. Zakaz dotyczy także znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.