Radio Białystok | Wiadomości | W czasie pandemii koronawirusa bezpłatną pomoc psychologiczną oferuje wiele instytucji
W tej trudnej sytuacja każdy może liczyć na wsparcie. W czasie pandemii koronawirusa bezpłatną pomoc psychologiczną oferuje wiele ośrodków, instytucji, ale też specjalistów, prowadzących prywatne praktyki.
Pomoc w Podlaskiem
Podlaski Urząd Wojewódzki we współpracy z samorządami sporządził wykaz takich jednostek, które oferują pomoc mieszkańcom naszego regionu.
To pięćdziesiąt miejsc we wszystkich powiatach i miastach na prawach powiatu - m.in. poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki pomocy rodzinie, interwencji kryzysowej, poradnie leczenia uzależnień czy zdrowia psychicznego. Wszędzie tam w podane dni i godziny można zadzwonić i uzyskać bezpłatne wsparcie. Szczegóły i numery telefonów są na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Bezpłatną pomoc oferują także psychologowie i psychoterapeuci, którzy np. przystąpili do ogólnopolskiej akcji - "Psychologowie dla społeczeństwa". Wszystko na temat tej inicjatywy także możemy znaleźć w Internecie.
Działają też specjalnie infolinie
Działają też specjalnie infolinie - np. całodobowa Wojsk Obrony Terytorialnej, wspierająca osoby objęte kwarantanną czy będące w trakcie leczenia. Są telefony zaufania dla dzieci czy seniorów. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował serię 10-minutowych podcastów dotyczących różnych trudnych sytuacji z którymi mamy do czynienia w czasie izolacji. Branżę medyczną wspiera Naczelna Izba Lekarska.
Eksperci zwracają uwagę, że przedłużająca się izolacja, życie w niepewności i strachu bardzo osłabia nasz system nerwowy i odpornościowy, dlatego nie możemy tego lekceważyć. Jeśli odczuwamy taką potrzebę - powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów.
W pierwszej dekadzie kwietnia br. zarejestrowano 9 667 samochodów z importu, to o 71,6 proc. mniej niż przed rokiem - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Największy - 78 proc. spadek - odnotowały województwa: małopolskie i warmińsko-mazurskie.
Skrócenie czasu pracy, zmniejszenie produkcji i zatrudnienia, ale też szukanie innych rynków zbytu i sposobów dystrybucji czy oferowanie nowych produktów - to niektóre działania dotkniętych kryzysem firm. Ekonomiści chcą dociec, co w warunkach pandemii zdecyduje o przetrwaniu przedsiębiorstw.
Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o czterech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych.
Wszystkie prognozy mówią, że jesienią może pojawić się druga fala zachorowań na koronawirusa; co gorsza może się ona skumulować z epidemią grypy, która co roku w Polsce zbiera swoje śmiertelne żniwo - powiedział w sobotę (18.04) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.