Radio Białystok | Wiadomości | Przedsiębiorcy są narażeni na stres w dobie pandemii - jak sobie z nim radzić?
Przedsiębiorcy to podczas pandemii koronawirusa jedna z grup zawodowych najbardziej narażona na stres - alarmują psychologowie i terapeuci.
Psychologowie zwracają uwagę, że przedsiębiorcy szczególnie powinni zadbać o swoją kondycje psychiczną. Przede wszystkim nie powinni tłumić emocji.
To jest ważne, żeby nie udawać, że nie czujemy emocji, albo, że jakoś to będzie, albo, że wszystko będzie dobrze. To jest niezwykle ważne, aby pozwolić sobie czuć te emocje. Mamy prawo czuć lęk, niepewność, złość. Emocje niewyrażane mają tendencję do kumulowania się w ciele. Mogą się w późniejszym okresie objawiać w postaci jakichś dolegliwości psychosomatycznych, bólów, wzmacniania jakichś chorób czy obniżania odporności
- mówi psychoterapeutka Beata Skowrońska.
Psychoterapeutka dodaje, że warto wykorzystać tę kryzysową sytuację i zadbać np. o integrację załogi, a nie koncentrować się na tym, na co nie mamy wpływu.
Kiedy koncentrujemy się na tym, na co nie mamy wpływu i wylewamy ciągle swoje żale, tracimy dużo energii, którą możemy przeznaczyć na myślenie o biznesie, o tym w jaki sposób może nawet wykorzystać tę sytuację do wdrożenia jakichś nowych rozwiązań. Zaangażować do tego pracowników. Może to wzmacniać w nich nadzieję, na to, że kiedy ta sytuacja się skończy, oni z nową energią będą mogli rozpocząć pracę
- dodaje.
Eksperci zwracają uwagę, że w czasach pandemii trzeba szczególnie dbać o swoją kondycję psychiczną i ewentualnie skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologów. Numery ich telefonów można znaleźć w Internecie - również na naszej stronie.
Izolacja, kwarantanna, lęk o zdrowie i finanse - to wszystko sprawia, że nasza kondycja psychiczna pogarsza się w ekspresowym tempie.
"Listy do kwarantanny" to jedna z inicjatyw psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, skierowana do wszystkich, dla których społeczna kwarantanna jest bardzo trudnym doświadczeniem. Dzięki akcji każdy może opisać swoje przeżycia i się nimi podzielić.
Najbardziej charakterystyczne objawy COVID-19 to suchy kaszel, gorączka i trudności z oddychaniem, ale mogą też wystąpić problemy z układem pokarmowym, zaburzenia węchu i smaku czy bardzo rzadko zmęczenie, ból, głowy, dezorientacja, katar - podaje portal naukawpolsce.pap.pl.