Radio Białystok | Wiadomości | Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa kolejne placówki zdrowia w Podlaskiem zawieszają działalność
Pacjentów nie przyjmuje już około 40 przychodni lekarzy rodzinnych, poradni specjalistycznych i oddziałów szpitalnych. Placówki są zamykane, bo brakuje personelu medycznego lub niektórzy są objęci kwarantanną w związku z koronawirusem.
W naszym regionie - jak wynika z danych Podlaskiego Oddziału NFZ - zamknięto 7 poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Dotyczy to po jednej przychodni z miejscowości: Dziemianówka, Garbary, Juszkowy Gród, Osiedle Bondary. Nieczynna jest też jedna poradnia przy Sikorskiego w Łapach i dwie poradnie przy Szpitalnej w Wysokiem Mazowieckiem.
W całym regionie funkcjonuje natomiast blisko 250 przychodni lekarzy rodzinnych.
Działalność zawiesiło około 30 poradni specjalistycznych, połowa z nich jest w Białymstoku.
Wciąż zamknięta jest I Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej białostockiego szpitala klinicznego, po tym jak u jednego z pacjentów wykryto zakażenie koronawirusem. Trwa tam dezynfekcja.
Nieczynne są oddziały chirurgii i ortopedyczny w NZOZ-ie HUMANA MEDICA OMEDA przy Fabrycznej w Białymstoku.
Pacjentów powinny przyjmować wszystkie gabinety stomatologiczne i ginekologiczne, które mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Białostockie Centrum Onkologii wprowadziło kolejne środki ostrożności w walce z epidemią. Pracownicy mają robione testy na obecność koronawirusa, a niedługo profilaktyczne badania będą mieć też wszyscy pacjenci.
Wszyscy przebadani pracownicy szpitala mieli bezpośredni kontakt z szefem placówki Jackiem Rolederem, u którego wykryto zakażenie.
Zarząd powiatu białostockiego przeznaczył 170 tys. zł na zakup ambulansu do przewozu chorych z podejrzeniem COVID-19.
Białostockie Centrum Onkologii poinformowało w niedzielę (5.04) w wystosowanym komunikacie, że mimo obecnej ogólnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, nie odwołuje planowych przyjęć pacjentów, planowo odbywają się również chemioterapie.