Radio Białystok | Wiadomości | Branża IT bez problemu przeszła na pracę zdalną - bez opóźnień realizują zlecenia
Co trzecia firma miała problemy z przejściem na pracę zdalną w czasie epidemii koronawirusa. Tak wynika z badań spółki Devire. Są jednak branże, które bez problemu zorganizowały pracownikom tzw. home office. To między innymi sektor IT i nowych technologii.
Prezes klastra technologicznego Infotech Adam Kamiński podkreśla, że zrzeszone w nim firmy, już wcześniej częściowo pracowały zdalnie, co ułatwiło dostosowanie się do nowych realiów.
Dni kiedy można było wykonywać pracę z domu były powszechne - przynajmniej raz w tygodniu. Nastąpiło odwrócenie skali, ponieważ teraz raz w tygodniu, niektóre osoby pojawiają się w firmie. Wszyscy są wyposażeni w odpowiednie urządzenia i pracują z domów
- tłumaczy Adam Kamiński.
Podobnie jest w warszawskiej spółce z branży IT - X-Code, która ma również duży oddział w Białymstoku.
Byliśmy na to przygotowani, ponieważ część prac jest wykonywana zdalnie nawet w normalnym trybie. Pod względem infrastruktury technologicznej byliśmy gotowi w 100 proc. Jedyną obawą było to, czy łącze wytrzyma, że nagle kilkadziesiąt osób próbuje się połączyć i pracuje zdalnie
- opowiada prezes X-Code Jakub Łytkowski.
Dodaje również, że udało się bezproblemowo wdrożyć pracę zdalną i w terminie realizować zlecenia.
Najważniejsze projekty w systemie zdalnym realizuje również Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
Większość pracuje zdalnie, mamy swój system - pracownicy łączą się z dyskami sieciowymi, a informatycy opracowali wewnętrzny komunikator. Dzięki temu duży projekt, który realizujemy - Hub of Talents 2 przebiega sprawnie
- zapewnia dyrektor BPNT Anna Daszuta-Zalewska.
Pracą zdalną nie da się jednak w stu procentach zastąpić kontaktów międzyludzkich. Problemem w pracy zdalnej może być komunikacja - przyznaje Adam Kamiński.
- Coś co kiedyś zajmowało trzy minuty, teraz zajmuje piętnaście - podkreśla, ale stara się też szukać pozytywów. Wśród nich wymienia to, że podczas home office można swobodnie dostosować godziny pracy.
Wolimy pracować w grupie - w tworzeniu oprogramowanie realizacja projektów, kiedy można bezpośrednio ze sobą porozmawiać, na szybko zapytać, to nie jest to samo co online. Na pewno wolimy wrócić do normalnego trybu
- zaznacza Jakub Łytkowski z X-Code.
Z badań firmy Devire wynika, że 2/3 przedsiębiorstw, które dotąd nie oferowały pracownikom pracy zdalnej, po wybuchu epidemii musiało ją zorganizować.
Problemy, które najczęściej natrafiają przy tym pracodawcy to brak sprzętu elektronicznego, brak opracowanego regulaminu i procedur. W co dziesiątej firmie szefowie nie wierzą, że praca zdalna może sprawnie funkcjonować.