Radio Białystok | Wiadomości | Pacjenci z województwa podlaskiego mają mieć łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów
autor: Michał Buraczewski
W regionie powstało 15 nowych gabinetów, między innymi chorób wewnętrznych i poradnie pediatryczne. Lecz z powodu epidemii dostęp do wszystkich pozostaje ograniczony.
Lekarze udzielają porad telefonicznych, trwa także rejestracja pacjentów - mówi rzecznik podlaskiego NFZ Rafał Tomaszczuk:
Ponieważ mamy teraz nadzwyczajną sytuację - obowiązek dostarczenia skierowania w ciągu 14 dni został zawieszony. Pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w ciągu 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, ale nie później niż w dniu wizyty
- mówi Rafał Tomaszczuk.
Specjaliści będą przyjmować pacjentów w nowych poradniach przy szpitalach w Siemiatyczach, Mońkach, Łapach i Suwałkach.
W Suwałkach powstała bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców poradnia leczenia osteoporozy. Na południu regionu, w Siemiatyczach, będzie można korzystać z wizyt u endokrynologa i urologa. Mieszkańcy Moniek będą mieli przyszpitalną poradnię kardiologiczną. W szpitalu w Łapach pacjenci skorzystają z porady okulisty
- dodaje rzecznik podlaskiego NFZ, Rafał Tomaszczuk.
Nowe poradnie chorób wewnętrznych działają już w szpitalu MSWiA w Białymstoku, w szpitalu ogólnym w Grajewie oraz w szpitalu powiatowym w Augustowie. W Wojewódzkim Szpitalu im. Śniadeckiego w Białymstoku powstała druga w regionie poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej. Natomiast przy UDSK w Białymstoku oraz szpitalach powiatowych w Augustowie, Siemiatyczach i Sejnach NFZ podpisał umowy z kolejnymi gabinetami pediatrycznymi.
Białostockie Centrum Onkologii poinformowało w niedzielę (5.04) w wystosowanym komunikacie, że mimo obecnej ogólnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, nie odwołuje planowych przyjęć pacjentów, planowo odbywają się również chemioterapie.
Najbardziej charakterystyczne objawy COVID-19 to suchy kaszel, gorączka i trudności z oddychaniem, ale mogą też wystąpić problemy z układem pokarmowym, zaburzenia węchu i smaku czy bardzo rzadko zmęczenie, ból, głowy, dezorientacja, katar - podaje portal naukawpolsce.pap.pl.
Telefoniczne ustalenie terminu operacji, czy konsultacja na skype’e z lekarzem specjalistą z ginekologii onkologicznej od dzisiaj są możliwe w Uniwersyteckim Centrum Onkologii USK w Białymstoku.
Jak dają sobie radę psychicznie osoby poddane kwarantannie, rozdzielone rodziny, lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni narażeni na zakażenie koronawirusem.
1 kwietnia została uruchomiona infolinia w sprawie koronawirusa dla osób głuchych. Działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Mogą z niej korzystać zarówno osoby głuche, które potrzebują informacji czy konsultacji lekarskiej, jak i lekarze, do których zgłaszają się osoby niesłyszące.