Radio Białystok | Wiadomości | Niedziela Palmowa w Kościele Katolickim - rozpoczyna się Wielki Tydzień
Rozpoczyna w Kościele obchody Wielkiego Tygodnia i przypomina o uroczystym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy. Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Palmowa.
Choć powitaniu z tłumem Jerozolimy towarzyszy radosna atmosfera, ta radość poprzedza przecież grozę i smutek - wyjaśnia ks. Rafał Arciszewski z domu rekolekcyjnego dla młodzieży w Bogdankach.
- Pan Jezus, jak podaje nam Pismo Święte, wjeżdża do Jerozolimy na osiołku, na uroczystości paschalne. Już wtedy wie, że zbliża się jego godzina. Cała ta radość powitania go, zmieni się za chwilę w trudne doświadczenie, gdy Pan Jezus zostanie sam. W wielkim opuszczeniu będzie umierał dla naszego zbawienia - mówi ks. Rafał Arciszewski.
Tego dnia podczas liturgii wierni słuchają rozbudowanego opisu męki Pańskiej. Przyjmujemy go z nadzieją, bo wiemy jaki jest cel cierpienia Jezusa - dodaje ks. Arciszewski.
Niedziela Palmowa to w Kościele także Światowy Dzień Młodzieży, jego obchody zainaugurowano w Rzymie w 1984 roku.
- Tę drogę wyznaczył i zapoczątkował św. Jan Paweł II. Myślę, że miał w tym wielką rację, stawiając młodzież na początku Wielkiego Tygodnia - dodaje ks. Arciszewski.
Podczas diecezjalnych obchodów, młodzież spotyka się ze swoim biskupem - w tym roku ze względu na ograniczenia epidemiologiczne tak się jednak nie stanie.
Także w Niedzielę Palmową Polskie Radio Białystok będzie transmitować mszę z białostockiej katedry. Początek o godzinie 18:00.
Choć w tym roku duchowni zachęcają do obchodzenia Niedzieli Palmowej w domach to zarówno dawną jak też współczesną tradycją tego dnia jest święcenie palm - mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł. Jeszcze w XIX wieku święcono zielone gałązki wierzby wierząc że ten gatunek drzewa ma wyjątkową moc.
Gałązki palmowe to symbol odradzającego się życia. Niektórzy wkładają je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały Boże błogosławieństwo.
W czasach kwarantanny możemy zrobić sami palmy w domu. M.in. białostockie Stowarzyszenie Klanza, ale też Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, wspólnie z pracownikami Gminnego Ośrodka Animacji Kultury i Rekreacji w Szudziałowie stworzyły filmy instruktażowe dostępne w internecie.