Radio Białystok | Wiadomości | Niedzielę Palmową możemy obchodzić także w domach
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zachęca do obchodzenia Niedzieli Palmowej w domach.
Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik zauważył, że zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych nałożonych w związku z epidemią koronawirusa, nie może brać udziału w mszach świętych i nabożeństwach w kościołach i kaplicach.
- Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień - zaznaczył ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.
Epidemia uniemożliwia uczestnictwo w obchodach #NiedzielaPalmowa w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – powiedział rzecznik Episkopatu @xrytel.
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 4, 2020
I zachęcił do uczestnictwa w akcji #Palma.https://t.co/31MmIuMr6R
pic.twitter.com/yXLXZpcHhi
Rzecznik Episkopatu zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach mszy świętych i nabożeństw "Gorzkich Żali", które on-line transmituje wiele parafii.
Transmisja mszy św. w Polskim Radiu Białystok
W Niedzielę Palmową na naszej antenie i w internecie będziemy transmitować mszę święta z białostockiej archikatedry. Początek nabożeństwa i naszej relacji o 18:00.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęcił też do udziału w modlitwie "Anioł Pański" z papieżem Franciszkiem o godzinie 12.00. Transmisję z tego wydarzenia prowadzić będzie między innymi TVP1.
- Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach - powiedział ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Zaapelował o to, aby we wspólne robienie palm wielkanocnych angażować dzieci i młodzież.
- Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy - dodał rzecznik Episkopatu.
Zauważył też, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. "To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, on nas nigdy nie opuszcza" - powiedział.
Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać "wirtualna procesja z palmami", która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.
- Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę - zauważył rzecznik Episkopatu.
Od 1986 r., decyzją papieża Jana Pawła II, Niedziela Palmowa to także Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku, ze względu na epidemię, uroczystości diecezjalne zostały przełożone na inny czas lub przybrały formę wirtualnego spotkania.