Radio Białystok | Wiadomości | Zwolnienie lub obniżkę czynszów, czy przesunięcie terminów płatności proponują przedsiębiorcom władze Białegostoku
Zwolnienie i obniżka czynszów w lokalach komunalnych lub przesunięcie terminów płatności - proponuje miasto Białystok w ramach pomocy lokalnemu biznesowi. Jeśli dany podmiot nie ma żadnych przychodów, będzie płacił jedynie za eksploatację lokalu.
O propozycjach mówił w czwartek (2.04) w czasie wideokonferencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Zwolnienie lub obniżki czynszów będą dotyczyły najmu lokali w zasobach komunalnych lub dzierżawionych od miasta nieruchomości oraz szpitala miejskiego.
Do skorzystania z nich konieczny będzie wniosek danego podmiotu jedynie z oświadczeniem, choć miasto zastrzega sobie prawo do ich weryfikacji; ulga ma być stosowana automatycznie po samym złożeniu takich dokumentów. Rozwiązania będą obowiązywały z datą od 14 marca do końca pełnego miesiąca, po miesiącu w którym będzie odwołany stan epidemiczny w Polsce.
Całkowite zwolnienie z czynszu będzie możliwe, jeśli dany podmiot zawiesił zupełnie działalność za pełny miesiąc. Wtedy będzie ponosił jedynie koszty eksploatacyjne, np. płacił za wodę czy ogrzewanie.
"To tak, jakbyśmy mieli swój własny lokal i te opłaty ktoś musi ponosić" - wyjaśniał prezydent. Przy częściowym zawieszeniu działalności - czynsz będzie obniżany proporcjonalnie do poniesionej straty, czyli jeśli np. przedsiębiorca będzie miał spadek przychodów o połowę, o tyle samo będzie miał obniżony czynsz.
Miasto przesuwa też terminy płatności - czynsz za marzec będzie można zapłacić we wrześniu, zaś za kolejne miesiące - z przesunięciem o dwa miesiące. Od 15 marca zwolnieni z opłat są dzierżawcy miejsc na miejskim targowisku, które jest nieczynne do odwołania.
Truskolaski wyraził nadzieję, że proponowane rozwiązania pozwolą lokalnym przedsiębiorcom przetrwać. Według przedstawionych przez niego szacunków, same rozwiązania dotyczące czynszów w zasobach Zarządu Mienia Komunalnego, liczone za okres trzech miesięcy to ok. 3,5 mln zł mniej w budżecie miasta; spadek wpływów podatkowych prezydent Białegostoku ocenił na ok. 60 mln zł.
"Tak naprawdę jesteśmy w stanie wojny. To jest III wojna światowa, pewnie tak kiedyś ją historycy określą i jest to wojna o charakterze biologicznym. Jest o tyle trudniejsza, że wróg jest niewidzialny i może ukrywać się w każdym z nas" - mówił Truskolaski. Podkreślał, że miasto będzie starało się pomagać na miarę swoich możliwości choć zastrzegł, że ono samo potrzebuje wsparcia w sytuacji, gdy nie wpływają podatki i opłaty.
Prosił o solidarność, również w wymiarze ekonomicznym. Jego zdaniem, jej przejawem byłaby regulacja zobowiązań przyszłych przez podmioty, których kryzys związany z pandemią koronawirusa nie dotyka.
"Niech wcześniej płacą te swoje zobowiązania za drugi, czy trzeci kwartał po to, żeby można było udzielić tych ulg innym, tym którzy tych ciężarów ponosić nie mogą" - powiedział Truskolaski.